Položio bih cvijeće da zajedno odemo na Markale

Radiosarajevo.ba
Položio bih cvijeće da zajedno odemo na Markale

Penzionisani general Armije BiH Jovan Divjak, povodom predstojećeg obilježavanja godišnjice zbivanja u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 2. maja 1992. godine, dao je intervju za tursku agenciju Anadolija.

Divjak je za slučaj Dobrovoljačka izjavio kako na tom mjestu 1992. godine nisu ubijene 44 osobe što, kako je rekao, tvrdi tužilaštvo Srbije, već 30 ljudi.

"Već je argumentovano da u Dobrovoljačkoj ulici nisu poginule 44 osobe, kako to tvrdi tužilaštvo Srbije, odnosno ono u Banjaluci, već oko 30 ljudi. Postoje podaci da je ovdje nepotrebno izvršen zločin i treba insistirati da se dođe do onih lica koja su učestvovala u ubijanju nedužnih pripadnika JNA", rekao je Divjak te dodao da taj zločin "ne treba oprostiti, ali da treba naći modus vivendi gdje nijedna strana ne zaboravlja, ali traže zajedničke interese u životu".

Kako je rekao, toga dana su pripadnici Teritorijalne odbrane i Zelenih beretki uspjeli da zadrže grad i zaustave kolone JNA koje su dolazile iz pravca Lukavice i Nedžarića:

"Prema mojim spoznajama, to je bio najteži dan za grad Sarajevo. Granatiranje Sarajeva, a posebno industrijskih objekata, komunikacija u gradu, bolnica, obrazovnih ustanova... To je momenat kada je tadašnja Jugoslovenska narodna armija imala namjeru da okupira grad".

Povodom najavljenog obilježavanja zločina u Dobrovoljačkoj, Divjak kaže da bi rado sa roditeljima, rodbinom i prijateljima poginulih vojnika položio cvijeće, ukoliko bi, kako je rekao, oni otišli sa njim na Markale.

"Oni jesu žrtve, ali tuđe vojske koja nije imala pravo biti tu. Onda trebaju iskazati poštovanje i prema onima koji su žrtve djelovanja te vojske", dodao je Divjak.

Navode iz nedavno objavljene knjige Dobrice Ćosića Rat u Bosni i Hercegovini, u kojoj tvrdi da se u BiH vodio vjerski rat, te navode pojedinaca koji tvrde kako je u pitanju bio građanski rat, Divjak odlučno demantuje i kaže da je u pitanju bila agresija, koja je argumentovana:

"Polemika u vezi s ratom u BiH dugo će trajati, kao i obnavljanje nekih sjećanja. Ako pođemo od činjenice da se tuđa vojska našla na teritoriji Sarajeva i BiH, koja je bila priznata od EU 6. aprila 1992, nakon čega su nas priznale i mnoge druge zemlje, onda je zaista istina da je Sarajevo bilo napadnuto od JNA", rekao je Divjak te dodao kako će "falsifikovanje događaja prestati onda kada ne budu četiri priče o ratu, kada zajedničke komisije budu razgovarale o pravdi i pomirenju".

Podsjetimo, nakon hapšenja 3. marta u Austriji, a na temelju optužnice Republike Srbije, Jovan Divjak je oslobođen 26. jula, kada je austrijsko tužilaštvo odbacilo zahtjev Srbije za njegovo izručenje i kada su odbačene sve restriktivne mjere protiv Divjaka.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije