Oliver Frljić: 'Sadašnjost zaglavljena u glibu prošlosti'

Radiosarajevo.ba
Oliver Frljić: 'Sadašnjost zaglavljena u glibu prošlosti'

Pozorišni reditelj Oliver Frljić, čija će predstava Aleksandra Zec u nedjelju biti izvedena u glavnom programu BITEF-a, izjavio je da je ta "predstava tačno onakva kakva je potrebna hrvatskom društvu".

Autor koji je prošle godine osvojio Grand Prix Mira Trailović za hvaljenu i osporavanu predstavu Zoran Đinđić Ateljea 212, sada se sa HKD teatrom i Međunarodnim festivalom malih scena iz Rijeke posvetio slučaju djevojčice iz Zagreba koju su, zajedno sa njenom majkom, 1991. godine ubili pripadnici tadašnjeg rezervnog sastava MUP-a Hrvatske.

Ova predstava je spremana dugo i uz dosta vanjskih poteškoća, a na pitanje da li je zadovoljan kako je na kraju realizovana, Frljić je u intervjuu Tanjugu odgovorio da je onakva kakva je potrebna hrvatskom društvu.

"Ona mu razbija samonametnute iluzije o prošlom ratu i dekonstruiše službeni diskurs koji još uvijek favorizuje i glorifikuje rat. Ovom predstavom sam nastavio ispisivanje jedne parelelne istorije tog rata u kojoj će ostati zabilježeni oni koji su, s blagoslovom najvišeg političkog vrha, ubijani u Hrvatskoj tokom 90-ih. Dvanaestogodišnja Aleksandra Zec jedna je od najmlađih žrtava u toj povijesti nacionalnog beščašća", izjavio je on.

Što se tiče reakcija publika u Hrvatskoj, rekao je da je "medijska kampanja, koja je od samog početka vođena protiv predstave i njenih autora, i u čemu je prednjačio Jutarnji list, podijelila publiku, a ubistvo članova porodice Zec pokušala da relativizuje".

"Tu se vidjelo da su fašistoidni temelji hrvatskog društva, koje je postavio Tuđman, svim promjenama vlasti uprkos, netaknuti. Jednostavno, bešćutnost prema stradanju pripadnika drugog etničkog korpusa tekovina je politike koja nikada nije zastupala sve svoje građane, politike koja je organizovala logor u Lori, koja je zatvarala oči pred zločinima u Pakračkoj Poljani, koja je stvorila logore u Zapadnoj Hercegovini...", upozorio je Frljić.

Na pitanje da li je društvo spremno za suočavanje sa onim što realno i simbolički predstavlja stradanje porodice Zec, izrazio je mišljenje da "nije i da se to neće dogoditi do nekog novog rata".

"A onda će se ponovo naplaćivati dugovi iz ovog. Institucije nisu radile na dekonstrukciji ratnog diskursa u vremenu od kad je on završen, nego su radile na njegovoj normalizaciji, prevođenju u nastavne programe itd. U Hrvatskoj se, kao centralni nacionalni praznik, slavi Dan pobjede, godišnjica Oluje, a ne mirna reintegracija Podunavlja", rekao je on.

Povodom slogana BITEF-a Prošlost je sada, primijetio je da je "naša sadašnjost zaglavljena u glibu prošlosti i već 20, 70 ili sto godina ne uspijeva da se iz njega izvuče".

Autor koji je rođen 1976. u Travniku (BiH), a diplomirao filozofiju i religijsku kulturu, kao i pozorišnu režiju i radiofoniju u Zagrebu, nedavno je postao upravnik Hrvatskog narodnog kazališta (HNK) u Rijeci.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije