Nedžad Koldžo: Ponekad kao da samo mi želimo graditi novu Grbavicu
Godinu dana je prošlo od Općinskih izbora u Bosni i Hercegovini.
Portal Radiosarajevo.ba uoči izbora intervjuirao je sve kandidate za načelnike u Kantonu Sarajevu o planovima ukoliko dobiju mandat, a među njima i one koji su postali novi načelnici. Godinu dana poslije, naš portal kontaktirao je izabrane načelnike, podsjetivši ih na date intervjue.
Nakon Ibrahima Hadžibajrića i Starog Grada, danas vam donosimo intervju sa Nedžadom Koldžom, načelnikom općine Novo Sarajevo.
Koldžo je ponosan na stotine projekata realizovanih u vrijeme njegovog načelnikovanja. Kako kaže, općinska administracija aktivno radi na poboljšanju uvjeta života stanovnika novosarajevskih naselja, a premda je njegov (još uvijek aktuelni) mandat počeo tek prije godinu dana, predizborna obećanja uglavnom je već ispunio.
Razgovarao: Emir Aletić, Radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba: Kao jedan od prioriteta u kampanji pred posljednje izbore izdvojili ste rješavanje problema prevelikog broja pasa lutalica na ulicama Vaše općine. Je li problem i dalje aktuelan i šta ste uradili po pitanju njegovog rješenja?
Koldžo: Problem prevelikog broja pasa lutalica na ulicama naše općine i dalje je evidentan. Trudimo se da, koliko možemo, doprinisemo njegovom rješavanju premda se u ovom, kao i u brojnim drugim slučajevima, javlja problem nadležnosti. No, i ono što bismo u skladu s našim nadležnostima mogli uraditi, sve je teže realizovati jer naša općina kao i sve druge instituacije u zemlji, tek sada u punom kapacitetu osjeć posljedice ekonomske krize. Vodimo se idejom da ne možemo potrošiti više nego što imamo. Kako to narod kaže, pokrivamo se onoliko koliko je jorgan dug i u okviru našeg skromnog budžeta, radimo ono što možemo. Zbrinjavanje pasa lutalica nije jeftino, a novca nema. Oni koji bi ovaj posao trebali raditi očito ga ne rade kako treba. Mogu obećati da ćemo se i dalje truditi da ovaj, kao i ostale probleme koje muče naše građane, riješimo u interesu svih, onoliko koliko nam naše objektivne finansijske mogućnosti budu dozvoljavale.
Nedžad Koldžo (FOTO: Damir Hajdarbašić, Radiosarajevo.ba)
Radiosarajevo.ba: Kada će stanovnici Hrasnog Brda dobiti obećanu ambulantu?
Koldžo: Općina Novo Sarajevo već je u izvjesnoj mjeri zaokružila gradnju mreže primarnih zdravstvenih ustanova na svome području. Vodili smo se principom da istinski problem predstavljaju dijeli općine udaljeniji od Doma zdravlja Omer Maslić. U nekim slučajevima ravnopravno smo učestvovali u gradnji ambulanti, dok smo, pak, u drugim, značajno participirali i pomogli u njihovoj uspješnoj izgradnji. Projekt gradnje ambulante na Hrasnom Brdu ne predviđa samo obogaćivanje ovog područja zdravstvenom ustanovom jer bi zgradu osim ambulante, činile i prostorije Mjesne zajednice i raznih udruženja. Općina je ranije uspješno otvorila realizaciju ovog projekta, ali investitor je u potpunosti zakazao pa smo bili prisiljeni mijenjati projekt iz korijena. Važno je napomenuti da ćemo u izgradnji ovog objekta vjerovatno imati i značajnu podršku Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo.
Radiosarajevo.ba: Na koji način općina dopinosi inicijativi novogradnje ili rekonstrukcije najvećeg sportskog objekta na području Novog Sarajeva – stadiona Grbavica?
Koldžo: Vaši čitatelji i kompletna javnost moraju biti svjesni činjenice da općina ne može sama ući u tako velik i ozbiljan projekt. Mi smo voljni pružiti sve ono što se od nas s pravom očekuje. No, stadion bi koštao između 15 i 20 miliona maraka što je za svaki nivo vlasti pojedinačno previše. Ideja je da uz jednu sinergiju svi pomognemo zajedno pa smo s tim ciljem inicirali dva sastanka u proteklih godinu dana. Svi su načelno podržali projekat, a općina Novo Sarajevo pristupila je izradi idejnog projekta kojim su otklonjene i neke prostorne dileme. O ovom poslu angažovali smo firmu koja je već imala iskustvo gradnje stadiona na Otoci i tako smo kreirali odličnu osnovu za nastavak priče. Ukoliko bismo razgovore, ideje i priče sproveli u djelo i krenuli u izgradnju Grabavice, bio bi to prvi put da se u našoj zemlji prmijenjuje Zakon o javnom – privatnom partnerstvu. Općina nikada neće odustati od ideje učešća u gradnji stadiona. Ministri na raznim nivoima često se mijenjaju pa se onda i mi često nalazimo u situaciju da nešto već dogovoreno s jednim, moramo ponovo dogovarati s drugim, novim ministrom. Ponekad mi se čini da je samo nama stalo da se novi stadion Grbavici izgradi, ali ponavljam, zaista je nerealno očekivati sami krenemo u ovako skup projekat. Naša općina održava odlične odnose s Fudbalskim klubom Željezničar i svjesni smo da bi novi stadion mnogo značio za sve nas. Hvala Zenici na velikoj i važnoj ulozi u revitalizaciji bosanskohercegovačkog fudbala, ali mislim da naša reprezentacija treba i mora igrati u glavnom gradu. Stadion Koševo ima posebnu ulogu za historiju sporta u našoj zemlji, ali to je olimpijski stadion, atletska staza kao dio njegove tradicije nikada se neće moći ukloniti pa je stoga rekonstrukcija ili novogradnja stadiona Grbavica mnogo logičniji izbor i s tog aspekta. Naša općina i dalje će raditi sve što može da Željezničar dobije novi stadion. Naša namjera je jasna i iskrena jer i ranije smo značajno doprinijeli poboljšanju uvjeta rada omladinskih kategorija ovog kluba. Podsjetiću vas da je općina Novo Sarajevo finansirala obnovu reflektora na stadionu Grbavica prije četiri godine, pomogli smo obnovu mokrih čvorova kod pomoćnog terena kao i postavljanje plastične trave. Podržali smo i novi projekt obnove svlačionica na glavnom terenu koji su nam iz kluba dostavili prije desetak dana.
''Općina Novo Sarajevo ne može sama finansirati tako skup projekat'' (FOTO: Damir Hajdarbašić, Radiosarajevo.ba)
Radiosarajevo.ba: Koliko općina može uraditi na rješavanju problema gradskog prevoza na padinskim dijelovima s obzirom na višegodišnja odbijanja GRAS-a da redovne linije uvede u pojedine dijelove Novog Sarajeva?
Koldžo: Znate kako, kada GRAS ili neko drugo javno preduzeće bira novog direktora, niko ne pita nas za mišljenje. Mi ne možemo uticati na njihovu poslovnu politiku, ali to ne znači da odbijamo priznati važnost ovog problema. Naprotiv, problemi građana naši su problemi i mi se s njima moramo boriti. Mi nemamo novac da kupujemo vlastite autobuse i upošljavamo radnike koji će ih voziti. Uz sve to, situacija u ovom preduzeću je katastrofalna i uz silne interne probleme koje imaju, ne vjerujem da imaju vremena baviti se našim problemima.
Radiosarajevo.ba: U predizbornoj kampanji naglašavali ste da će Vaša općina postati prva u Bosni i Hercegovini sa kompletno zaokruženom kanalizacionom mrežom. Jeste li uspjeli ostvariti namjere?
Koldžo: Već sada je izgrađeno oko 98 posto kanalizacionog sistem u našoj općini. Imali smo problema, ali smo ih uspješno riješili. Najveće poteškoće po ovom pitanju izazivaju kanalizacije koje su izvan sistema. Građene su neplanski i ukoliko dođe do nekih kvarova, JP Vodovod često odbija da interveniše. Praksa pokazuje da je u takvim slučajevima jeftinije praviti nove, nego popravljati postojeće kanalizacije.
Nedžad Koldžo (FOTO: Damir Hajdarbašić, Radiosarajevo.ba)
Radiosarajevo.ba: Kako napreduju radovi na pripremi obnove Doma Boško Buha?
Koldžo: U svim strategijama razvoja općine Novo Sarajeva obnova Doma Boško Buha uvijek je visoko na ljestvici prioriteta. Najveći problem uspješno smo riješili. Naime, ovaj objekat vraćen je u vlasništvo općine koja sada može pristupiti njegovoj rekonstrukciji. Centar je nekada dograđivan, mnoge procedure nisu ispoštovanje prilikom dodatnih radova, ali ne smeta nam to da svoje planove nastavimo izvršavati. Ono što je posebno interesantno jeste činjenica da će ovaj Dom biti namijenjen djeci do deset godina, jer se općina u proteklom periodu susrela upravo s nedostatkom prostora druženje djece ove starosne dobi.
Radiosarajevo.ba: Hvala Vam na izdvojenom vremenu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.