Junaci bez ulica: Dražen Ričl

Radiosarajevo.ba
Junaci bez ulica: Dražen Ričl


Dražen Ričl bio je jedna od najpoznatijih ličnosti sarajevske kulturne scene '80-ih godina prošlog stoljeća. Karijeru je počeo u bendu Elvis J.Kurtović & His Meteors, a zajedno sa Zlatkom Arslanagićem je osnovao Crvenu jabuku. Također, jedan je od začetnika Novog primitivizma, zajedno sa Elvisom J.Kurtovićem, Neletom Karajlićem, Sejom Sexonom i Zenitom Đozićem.

Ričl je tokom svog kratkog života zahvaljujući nevjerovatnoj karizmi i smislu za humor ostavio neizbrisiv trag u kulturnom životu Sarajeva te je i više nego zaslužio da mu se isti taj grad oduži ulicom sa njegovim imenom.


Dražen Ričl

Dražen Ričl Zijo ili Para rođen je 12. marta 1962. godine u Sarajevu, a odrastao je na Koševu sa majkom Elvirom, budući mu je otac Ferdinand umro u djetinjstvu. Završio je samo osnovnu muzičku školu, budući da tada u Srednjoj muzičkoj školi u Sarajevu nije bilo odsjeka za gitaru. Završio je sarajevsku Drugu gimnaziju, nakon koje upisuje žurnalistiku na Fakuletu politčkih nauka u Sarajevu. Zbog prevelikih obaveza, završio je samo dvije godine.


Elvis J. Kurtović & His Meteors

Prvo je svirao u bendu Elvis J. Kurtović & His Meteors, nakon čijeg raspada sa Zlatkom Arslanagićem 1985. osniva Crvenu jabuku. Osim što je svirao gitaru, Ričl je u Crvenoj jabuci bio i tekstopisac zajedno sa Zlatkom te glavni vokal. Pjesme za prvi album pisali su u Zlatkovom potkrovnom stanu, a ubrzo su u bend došli i basista iz Zenice Aljoša Buha, klavijaturista Dražen Žerić Žera i bubnjar Darko Jelčić Cunja, također iz Zenice.


Prva postava Crvene jabuke

Ričl je jedno vrijeme bio voditelj na Radiju Sarajevo zajedno sa budućim Nadrealistima Neletom Karajlićem, Zlatkom Arslanagićem, Zenitom Đozićem i Borisom Šiberom u humorističkoj emisiji i preteči prvih nadrealista PRIMUS (Priče i muzike subotom). Slovio je za jednog od najboljih gitarista sarajevske rock scene zbog čega je od Elvisa J. Kurtovića dobio zvanje "Zijo, najbrža ruka srednje Bosne, uključujući i zajednicu opština Tuzla – car pare, magle i ostalih vremenskih nepogoda", kako je bio i najavljivan na koncertima ove grupe..

Glumio je u prvoj sezoni serije Top lista nadrealista iz 1984. godine. Sa grupom Crvena jabuka je snimio jedan album - Crvena jabuka i TV spotove za pjesme Bježi kišo s prozora, S tvojih usana, Nek te on ljubi i Dirlija...


Spomen-ploča na mjestu nesreće

18. septembra 1986. godine, na putu za Mostar, kod Jablanice, Fićo u kom su bili Ričl, Aljoša Buha i Zlatko Arslanagić udario je u kamion. Aljoša Buha je preminuo na licu mesta, a Ričl je prebačen u Beograd, na Vojno-medicinsku akademiju.

Bio je u komi sve do 1. oktobra 1986, kada je zauvijek otišao. Sahranjen je na sarajevskom groblju Bare. Na nadgrobnom spomeniku u obliku presječene jabuke uklesan je stih iz jedne od njegovih pjesama:

"Prođe avgust srećo moja,
Vrijeme da se rastane
Bilo je izgleda previše lijepo
Da nam tako ostane"

Mjesto stradanja Buhe i Ričla je tek nakon 23 godine od nesreće obilježeno mramornom spomen-pločom u obliku jabuke.

Junaci bez ulica: Josip Joško Domorocki 
Junaci bez ulica: Adi Lukovac

Junaci bez ulica: Ahmet Hromadžić
Junaci bez ulica: Hajrudin Krvavac
Junaci bez ulica: Ante Sučić
Junaci bez ulica: Slobodan Đurasović
Junaci bez ulica: Zaim Muzaferija
Junaci bez ulica: Nikola Tesla
Junaci bez ulica: Krstan Bijeljac
Junaci bez ulica: Branko Ćopić
Junaci bez ulica: Indexi
Junaci bez ulica: Kasim Prohić
Junaci bez ulica: Mirza Delibašić
Junaci bez ulica: Izet Sarajlić
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije