Jelena Šantić: Uzdignute glave je prkosila ratu
Jelena Šantić (1944. - 2000.) bila je simbol jednog vremena, aktivistkinja, feministkinja i umjetnica, koja je devedesetih godina pružila otpor nacionalističkom haosu, a danas, 18. marta, navršava se 13 godina od njene smrti, javljaju E-novine.
"Ja sam svoje očajanje i užas pretočila u konkretan rad protiv mržnje, nacionalizma, šovinizma, parafašizma i nasilja... Nosim stid i nelagodu: da li sam baš sve učinila da do tragedije ne dođe? Zašto se više ljudi nije priključilo aktivnostima protiv jedne pogubne politike!", govorila je Jelena Šantić.
Jelena je bila prestižna baletska umjetnica, teoretičarka i koreografkinja. Kreirala je i koreografije za veliki broj dramskih predstava i filmova, bila članica i saradnica mnogih međunarodnih i srbijanskih časopisa i plesnih trupa. Objavljivala je plesne kritike, recenzije, teorijske članke, radila na knjizi rukopisa plesačice Mage Magazinović, čiji izlazak nije dočekala.
U teorijskom smislu najviše su je interesovali dometi moderne igre, načini povezivanja tradicionalnog i modernog u plesu, povezivanje teorijskog, jezičkog sa plesnim izrazom. Svakom svom umjetničkom radu davala je aktivističku, ljudsku i humanu notu.
Zbog toga, Berlinski mirovni aktivisti su u znak poštovanja prema njenom imenu, uz podršku tamošnjeg parlamenta, dodijelili parku u berlinskoj četvrti Helersdorf ime Park mira Jelena Šantić, na trogodišnjicu njene prerane smrti, 18. marta 2003. godine.
Pred kraj života, iako teško oboljela od raka, Jeleni ne ponestaje aktivizma. Vodila je projekat Pakrac u okviru kojega je satima putovala ratnim područjima Hrvatske i porušene Bosne.
U Beogradu se bavi publicistikom, pruža podršku pokretu Otpor, aktivno sarađuje sa brojnim nevladinim organizacijama u Srbiji i regionu. Bila je članica Beogradskog kruga, učestvovala je u osnivanju Europskog pokreta u Srbiji i Centra za antiratnu akciju.
Za njene mirovne aktivnosti, 1996. godine Pax Christi International dodjeljuje joj godišnju nagradu za mir. Prilikom posjete Prištini, 1998. godine, albanskim studentima poručila je: "Uloga nas umetnika u ratnim vremenima je da gradimo mostove i da kao mirovni aktivisti ukazujemo šta je loše u našim sredinama."
Priča o Jeleni Šantić priča je koju ne smijemo nikada zaboraviti. Pojedinci koji uzdignute glave prkose ratu odrazi su jednog teškog vremena, čiji je životni put najsvjetlije naslijeđe iz prilično mračnih i kukavičkih vremena.
Jelena je kao društveno angažovana intelektualka razvila poseban osjećaj solidarnosti među ljudima, na prvo mjesto uvijek stavljajući život i slobodu
"Ustanite ljudi, ne dozvolite nikom da vam kaže šta ćete raditi - ni religija, ni partija - živite zajedno, razmišljajte", poruka je hrabre aktivistkinje, umjetnice, feministkinje, građanke Jelene Šantić, pišu E-novine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.