Indexi: Pedeset progresivnih godina

Radiosarajevo.ba
Indexi: Pedeset progresivnih godina
/ Sa koncerta 'Najbolje godine'; Iz privatnog albuma Nenada Jurina

Indexi su bili tek prvi bend koji je proslavio Sarajevo kao važan toponim u historiji pop i rock muzike bivše Jugoslavije.

Tek prvi, ali i najdugovječniji među brojnim sastavima i muzičarima koji će doći kasnije, a koji su dali ili još uvijek daju aktivan doprinos fenomenu poznatom kao 'Sarajevska pop-rock škola' (Bijelo Dugme, Zdravko Čolić, Zabranjeno Pušenje, Elvis J Kurtovich, Crvena jabuka, Dino Merlin, Hari Mata Hari, Letu Štuke, Dubioza Kolektiv i mnogi drugi...)  

Kada je u pitanju razvoj zapadnoevropske kulture, pa tako i različitih supkultura, Sarajevo je uvijek imalo mali problem - grad se ne nalazi na transverzali  Ljubljana - Zagreb - Beograd kojom su proticali oficijelni trendovi. No taj geo-politički nedostatak Sarajevo je kompenziralo jednim posebnim stanjem duha koje daje pečat kreativnim tvorevinama koje tu nastaju, a koji je posljedica vijekovnog miješanja kultura i uticaja na ovom tlu. 

Grupa Indeksi je u vrijeme nastajanja, 1962. godine, bila instrumentalni sastav, poput mnogih drugih na prostoru cijele SFRJ. Instrumentalna muzika je bila politički prihvatljivija od pjesama na engleskom jeziku, a rock'n'roll je još uvijek bio mlad da bi u većoj mjeri zaživio kroz domaće pjesme. Nuno Arnautalić, Đorđe Uzelac, Šefko Akšamija, Bobo Misaljević i Nedo Hadžihasanović svirali su instrumentalne standarde po igrankama uz povremeno učešće 'vokala' - Alije Hafizovića. Svi su oni bili studenti, pa je bilo logično da grupa dobije današnji  naziv. No u to vrijeme postojalo je mnogo sličnih grupa koje su svirale po igrankama, pa je uobičajena praksa bila da muzičari kruže od benda do benda u skladu sa potrebama, mogućnostima, okolnostima... Tako se Indeksima uskoro pridružuje Đorđe Kisić, a potom i Slobodan Kovačević i Fadil Redžić. 'Vokal' koji u grupu ulazi 1964 je u to vrijeme perspektivni košarkaš Davorin Popović.

Prepoznajete li ih? Đoko Kisić, Fadil Redžić, Davorin Popović, Ismet Nuno Arnautalić i Slobodan Kovačević (Foto: Privatni album Nenada Jurina)

Prvi singl snimljen je 1964. godine i to kao nagrada za osvojeno drugo mjesto na Gitarijadi u Beogradu. Na singlu se nalaze obrade tadašnjih hitova 'Sedam veličanstvenih' (tema iz filma 'The Magnificent Seven'), 'Večeras u gradu mladih' ('Teensville Tonight' Johnny and Hurricanes) i 'Atlantida' ('Atlantis' The Shadows), te autorsku temu Ismeta Nune Arnautalića 'Nikada', koja je jedna od originalnih prvih rock kompozicija u SFRJ. 

Sa dolaskom Davorina Popovića, grupa sve više postaje ono što se u to vrijeme zvalo 'VIS' - vokalno-instrumentalni sastav.  Iz godine 1967 datira prvi veliki hit Indexa - 'Oko malih stvari svađamo se mi', koju su Indexi izveli na prvom sarajevskom festivalu Vaš šlager sezone (održan je u dvorani Đuro Đaković, današnjem BKC-u). Autor pjesme je Slobodan Bodo Kovačević, koji potpisuje i jugoslovensku predstavnicu na Pjesmi  Eurovizije 'Pružam ruke'

 

Trebalo je punih dvanaest godina da Indeksi snime prvi album (1974). No prije toga, glas o progresivnom rocku koji dolazi iz socijalističke Jugoslavije čuo se i na legendarnom Radio Luksemburgu - poznatom radio programu koji se slušao preko kratkih talasa i emitirao rock muziku širom Evrope. Pjesma Plima Bode Kovačevića na tekst Davorina Popovića je remek-djelo ne samo u vremenu u kojem je nastala (1968) već i za cjelokupnu historiju bh. muzike. Slično se može reći i za rock poemu koja je uslijedila - Negdje na kraju u zatišju snimljenu 1969., takođe Bodino autorsko djelo na tekst Želimira Altarca Čička.

Od tada Indexi uspješno nose svoja dva muzička lica - jedno festivalsko koje se odlikuje opće prihvaćenim hitovima, te drugo - lice progresivnog roka koje su momci njegovali, čini se, prvenstveno zbog svog ćeifa. Zahvaljujući tome, u  antologiji najboljih diskografskih izdanja Jugoslavije ostalo je upisan i konceptualni album Modra rijeka (1978), nastao na poeziju velikog Maka Dizdara. 

Ismet Nuno Arnautalić, ritam gitara (do 1969.)
Slobodan Bobo Misaljević, solo gitara (do 1965.)
Đorđe Uzelac, klavijature (do 1965.)
Šefko Akšamija, bas (do 1965.)
Nedo Hadžihasanović, bubanj (do 1963.)
Alija Hafizović, vokal (povremeno 1963.-1964.)
Davorin Popović, vokal (od 1964. do 2001.)
Đorđe Kisić, bubanj (1964.-1968. / 1977.-1991. / 1999.-2001.)
Fadil Redžić, bas (od 1965. do 1996.)
Slobodan Bodo Kovačević, solo gitara (od 1965. do 2001.)
Kornelije Kovač, klavijature (1967. - 1968.)
Đorđe Novković, klavijature (1968.-1969. / 1973.)
Miroslav Šaranović, bubanj (1968. - 1973.)
Ranko Rihtman, klavijature (1969.-1970. / kasnije: stalni pridruženi član)
Vlado Pravdić, klavijature (1971. - 1973.)
Enco Lesić, klavijature (1971. - 1972. / 1975.)
Miroslav Maraus, klavijature (1974.)
Milić Vukašinović, bubanj (1974. - 1975.)
Nenad Jurin, klavijature (1976. - 2001.)
Perica Stojanović, bubanj (1976.)
Sinan Alimanović, klavijature (1980. / 1996. - 2001.)
Peco Petej, bubanj (1995. - 2001.)
Sanin Karić, bas (1996. - 1997.)
Davor Črnigoj, bas (1998. - 2001.)

Bografiju Indexa nemoguće je svesti na jedan članak (pogledajte je na Wikipediji). Već i samo navođenje muzičara koji su u određenom periodu bili članovi ovog benda predstavlja podužu listu. Postava osamdesetih godina sa kojom je Indekse u njihovom stvaralaštvu prekinuo rat bila je: Davorin Popović, Slobodan Bodo Kovačević, Fadil Redžić, Đoko Kisić, Ranko Rihtman i Nenad Jurin. 

Raspad Jugoslavije nagovještava i postepeni raspad ove velike rock legende. Njihov povratnički i zadnji studijski album 'Kameni cvjetovi' snimljen je 1999. Iste godine koncert Indexa u sarajevskoj Zetri okupio je mnoge bivše članove benda, a ovjekovječen je i živim albumom koji je tada snimljen.

Posljednji koncert održali su u Banja Luci u maju 2001. godine. Mjesec dana nakon toga umire Davorin Popović, a grupa odlučuje da prestane sa radom. 

Bodo Kovačević preminuo je 22. marta 2004. godine, Đorđe Kisić 25. novembra 2005. godine, a Nedo Hadžihasanović 3. februara 2006. godine.

U našoj je zemlji ustanovljena godišnja muzička nagrada 'Indexi', a za sada je to jedna od rijetkih inicijativa koja čuva uspomenu na najveći bh. bend svih vremena.

Serija koncerata Indexi i prijatelji, koji se održavaju širom bivše Jugoslavije takođe postaje tradicija. Koncept je zasnovan na učešću članova benda među kojima su Fadil Redžić, Ranko Rihtman, Sinan Alimanović, Nenad Jurin i drugi, a uz njihovu instrumentalnu pratnju pjesme indeksa izvode najpoznatiji pjevači u regiji. Koncert 'Indexi i prijatelji' održat će se u petak 23. novembra u dvorani Mirza Delibašić na Skenderiji. 

Pedesetogodišnjici Indexa RadioSarajevo posvećuje svoj vikend 17/18 novembar.  Budite s nama na frekvenciji 90,2 FM ili nas slušajte putem web streaminga 

Vesna Andree Zaimović, radiosarajevo.ba

Vezano: Junaci bez ulica

 


Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije