Godišnjica smrti Susan Sontag
Na današnji dan, 28. decembra 2004. godine umrla je Susan Sontag, američka autorica, esejistkinja, publicistkinja poznata po svom angažmanu za ljudska prava kao i kritici o društvenim okolnostima i Vladi Sjedinjenih Američkih Država.
Susan Sontag je prva osoba koja je rekla da se na području BiH vrši genocid.
Susan Sontag, koja potječe iz jevrejske porodice, rođena je u New Yorku 16. januara 1933. godine, a srednju školu je pohađala u Los Angelesu. Diplomirala je na filozofiji, književnosti i teologiji na Harvardu i Oxfordu.
Sa 17 godina vjenčala se sa sociologom Philipom Rieffom, a zajedno su objavili studiju o uticaju Sigmunda Freuda na modernu kulturu. Za njen život i rad veoma je značajna i dugogodišnja veza sa Annie Leibovitz, koja je bila uz nju i u najtežim trenucima pred kraj života. Susan Sontag je cijelog života otvoreno govorila o svojoj biseksualnosti.
Napisala je tri drame A Parsifal, Alice in Bed i Lady from the Sea, kao i nekoliko romana od kojih je najpoznatiji The Way We Live Now.
Bila je velika kritičarka George W. Busha, njegove Vlade i rata u Iraku.
Među njenim najpoznatijim esejima su On Photography, Against Interpretation, i Regarding the Pain of Others. Neki od njenih eseja objavljivana su u najprestižnijim svjetskim novinama.
Režirala je četiri dugometražna filma Duet for Cannibals (1969) i Brother Carl (1971), oba u Švedskoj, Promised Lands (1974), sniman u Izraelu tokom rata u oktobru 1973. godine, te Unguided Tour (1983), rađen po njenoj kratkoj priči istog naziva, a sniman u Italiji.
Također je režirala predstave, uključujući i dramu Samuela Becketta - Čekajući Godota, i to u Sarajevu u ljeto 1993. godine. Predstava se igrala u Pozorištu mladih. Tako je Susan svijetu poslala simboličnu poruku da Sarajevo čeka pomoć, čeka Clintona, tadašnjeg predsjednika SAD-a. O ovoj predstavi napisano je više knjiga, studija i doktorskih disertacija. Susan Sontag je nekoliko puta za vrijeme rata dolazila u Sarajevo, te se tako pokazala istinskom prijateljicom grada pod opsadom.
Pozorišni trg Susan Sontag (Foto: Nermin Čolić)
Već tokom rata proglašena je počasnom građankom Sarajeva. Početkom 2010. godine je ispred Narodnog pozorišta u Sarajevu postavljena tabla sa njenim imenom.
Susan Sontag je umrla u 71. godini od leukemije u New Yorku, a sahranjena je na pariškom groblju Cimetière Montparnasse.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.