Franjo Topić: BiH je dobila prijatelja u papi Franji I
Rimokatolička crkva od srijede ima
novog pontifexa. Argentinac italijanskog porijekla, kardinal Jorge Mario
Bergoglio (76) postao je 266. papa, imena Franjo Prvi. Odabir Bergoglija za poglavara katolika iznenadio
je svijet, u tolikoj mjeri da su talijanski biskupi unaprijed poslali saopćenje
u kojem su na papinstvu čestitali milanskom nadbiskupu Angelu Skoli.
Franjo Prvi ime je uzeo po uzoru na Svetoga Franju Asiškoga, čiji je život obilježilo siromaštvo i borba za napaćene. Pritom, novi papa živi u skromnom stanu, vozi se javnim prijevozom na posao (kako bi svi imali priliku razgovarati s biskupom), kuha sam sebi i aktivno je uključen u svjetsku borbu protiv siromaštva.
Od 'zamjerki' – istina rijetkih – izdvaja se kritika na izjavu koju je dao 2001, kada je poručio da je posvajanje djece od strane homoseksualnih parova diskriminacija djece. Uz protivljenje gay brakovima, oštri je protivnik abortusa i eutanazije
Svijet ga pamti kada je prije 12 godina posjetio bolnicu gdje je prao i ljubio noge pacijentima oboljelim od AIDS-a, a prvoga dana papinstva nastavio je s praksom: odbio je tjelohranitelje i limuzinu, s kardinalima se vozio busom i sam je platio račun za smještaj prije konklave!
O novome papi razgovaramo s dr Franjo
Topićem, univerzitetskim profesorom i predsjednikom Hrvatskog kulturnog društva
Napredak.
Dr Topić u izjavi za portal Radiosarajevo.ba govori o zanimljivoj
životnoj biografiji novoga pontifexa: studij kemije i tehničkih znanosti,
pristupanje redu Isusovaca, zaređenje, doktorat i rad u oblasti psihologije, pozicija
rektora u Bogosloviji, pa funkcije biskupa i kardinala u najvećoj biskupiji na
svijetu. Biskupiju Buenos Aires, naime, čini oko pet miliona vjernika.
Papa Franjo I
„Da podsjetim da je pokojni papa Ivan Pavao II 263 puta govorio o BiH. Ni o jednoj zemlji na svijetu nije govorio toliko puta. To govori o njegovoj ljubavi i brizi za ovu zemlju, ne samo o ljubavi za katolicima, nego i za sve ostale. Mislim da je naše poslanje, poslanje naše Crkve, ovdje u BiH: ekumenizam, suživot, dijalog. Ako nema dijaloga, nema ni obitelji, a kamoli jedne zemlje.“
Našem sagovorniku - uz to što je svijet dobio, prvi put, Isusovca za papu - osobno je posebno drago što novi poglavar Crkve dolazi iz Latinske Amerike:
''Na ovom području, 40 je posto katolika, pa je i red i korektno da se njima da ova funkcija: znate ono, daleko od očiju, daleko od srca. I sinoć je sam papa rekao da su kardinali izabrali njega, s kraja svijeta. Također je važno jer Latinska Amerika ima brojne probleme, a jedan od najvećih je, svakako, siromaštvo, što i jeste bio fokus rada za vrijeme svećenstva pape Franje prvog, a, kako danas milijarda ljudi živi s jednim dolarom dnevno, to se očekuje da novi papa naglasak stavi na borbu protiv siromaštva.''
Topić ističe vezu imena pape s Franjom Asiškim, svecom koji je bio pojam siromaha – živio je od prošnje, pokazujući na taj način da materijalna dobra nisu važna i da se može živjeti samo od vjere u Boga.
Pitamo dr Topića i da prokomentira sinoćnji presedan, kada je papa Franjo I u prvom govoru, kleknuvši, pozvao sve dobre ljude svijeta da se mole za njega, nakon čega je ućutao:
''To ste dobro uočili i to jeste presedan koji govori da će papa u ovom mandatu davati jedan dublji značaj molitvi, koja je, nama, vjernicima hrana. Uz to, zatražio je i Božju pomoć''.
Pitamo profesora za kraj i da li je BiH
u Franji prvom dobila prijatelja?
''Vjerujem da jeste. Kardinal Vinko Puljić
susreo s novim papom koji mu je, bez upoznavanja, poručio kako zna za našu
'patničku Crkvu'. A, mi smo prošli ovaj okrutni rat i puno katolika, gotovo
polovina, nestala je iz BiH. Tako da – vjerujem da će i papa Franjo imati
senzibilitet prema našoj zemlji.''
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.