FOTO: Bilo je razloga da Dragan Bursać dobije nagradu Srđan Aleksić
"Dragan Bursać u svojim tekstovima ispoljava značajnu novinarsku i građansku hrabrost, suprotstavljajući se relativiziranju zločina i stajući na stranu žrtve, ne odstupajući od načela dobrog novinarstva, kao ni od svog etičkog opredjeljenja da gradi bolje i humanije društvo u kojem ćemo svi bolje živjeti".
Tako glasi kratko obrazloženje žirija za dodjelu nagrade Srđan Aleksić novinaru Draganu Bursaću koji već pet godina piše za portal Buka.com.
Novinarska nagrada Srđan Aleksić dodjeljuje se novinarima i novinarkama iz Bosne i Hercegovine čiji tekstovi i/ili prilozi afirmiraju i promoviraju profesionalno medijsko izvještavanje o marginaliziranim grupama i razvoj društveno odgovornog novinarstva.
Četveročlani žiri u sastavu Ljiljana Zurovac (Vijeće za štampu BiH), Enes Osmančević (FPN Tuzla), Vesna Andree Zaimović (Radiosarajevo.ba) te Dragan Dardić (Helsinški parlament građana Banja Luka), nije imao nimalo lak zadatak, s obzirom na to da su svi pristigli prijedlozi bili potkrijepljeni sjajnim obrazloženjima, tekstovima i prilozima.
Bursaća je za nagradu predložio Centar za mlade Kvart iz Prijedora navodeći da je Bursać svojim tekstovima o kršenju prava civilnih žrtava rata uspio skrenuti pažnju javnosti na jedno osjetljivo i bolno pitanje koje se godinama gura pod tepih ili se ignorira i minimizira.
Bursać je svoju društvenu angažiranost ispoljavao u mnogim prilikama, no njegovo nedavno pisanje na temu žrtava Tomašice prepoznato je kao izuzetno važno za cjelokupno društvo u BiH.
Novinarsku nagradu Srđan Aleksić, u znak sjećanja na hrabrog Trebinjca, koji je tokom minulog rata vlastitim životom platio odluku da zaštiti svog sugrađanina Bošnjaka, ustanovili su 2010. godine nevladine organizacije Helsinški parlament građana Banja Luka, Fondacija Cure iz Sarajeva i Udruženje mladih novinara RS, a nagrada je 2013. godine prešla u vlasništvo Mreže za izgradnju mira BiH. Ove godine na konkurs za dodjelu nagrade stiglo je devet prijedloga organizacija civilnog društva.
“Ali kada se dobije tako priznanje to vas obavezuje na mnoge stvari. Već sam napisao da je neprijatno biti i živjeti u gradu koji nema ulicu Srđana Aleksića. Vi, dakle, dobijate nagradu a u principu ta osoba je formalno nevidljiva u svijetu u kojem živimo“, istaknuo je Bursać u razgovoru za Agenciju Anadolija.
„Međutim, o Srđanu Aleksiću postoji i dokumentarni film, postoji i ova nagrada pa se neće tako lako moći ušutkati i zatomiti istina. Predsjednik RS-a obećao je nazive ulica i ja ga zato pozivam da iskoristi svoje ingerencije i u Banjoj Luci osigura ulicu Srđana Aleksića. Mislim da je to najmanje što može uraditi posthumno za ovog čovjeka“, smatra Bursać.
„Nadam se da kolege koje rade ovaj posao kao i ja sam ne radimo uzalud, da to nije Sizifov posao. Ponekad nas realnost demantuje, ponekad se čini da se ništa ne pomjera, da se ne pomjera svijest ljudi, da nema suočavanja s istinom, da nema denacifikacije . Ali kada govorim za sebe mislim da je jedini način da se nešto promijeni u ovom mikro svijetu da uporno i permanentno radimo na tome, da govorimo i ukazujemo na istinu i da je to jedini način na koji se može promijeniti kolektivno mišljenje i stav ljudi. Zaista ne vidim neki drugi način, jer sve drugo izaziva kontraefekt kod ljudi. Zato svako tamo gdje radi mora da pruži maksimum da osvijetli istinu ma kakva ona bila. Jer suočavanje s istinom nije samo suočavanje s velikim ratnim zločinima i genocidom. Suočavanje s istinom je i propitivanje gdje ste vi bili i šta ste radili tokom rata, gdje su bili vaši roditelji i šta su radili. To je i pitanje da li ste mogli uraditi išta bolje i i ako niste možete li uraditi išta bolje sada“, kazao je Bursać povodom sinoćnje dodjele nagrade.
Novinarska nagrada „Srđan Aleksić“ se ove godine dodjeljuje u okviru projekta PRO-Budućnost koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a implementira Catholic Relief Services (CRS) BiH s partnerima.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.