Flory Jagoda: Istinski dragulj muzičke tradicije sefardskih Jevreja iz BiH

Radiosarajevo.ba
Flory Jagoda: Istinski dragulj muzičke tradicije sefardskih Jevreja iz BiH

American Folklife Center
je u čast mjeseca jevrejskog naslijeđa, inače mjeseca maja, objavio na stranici američke kongresne biblioteke webcast jednog koncerta održanog 2007 godine pod naslovom Flory Jagoda and Friends. Na tom je koncertu u martu pomenute godine sa svojim prijateljima muzičarima nastupila i dama koja decenijama djeluje kao muzički pripovjedač jedne od kultura koje su obilježile multietničku baštinu i naše zemlje.

Dama je Flory Jagoda, i korijeni su joj upravo u Bosni i Hercegovini, gdje je rođena i odrasla u sefardskoj tradiciji, u okviru jedne muzičke porodice čiji je danas ona jedini preživjeli član. Godinama je ova umjetnica američki građanin, ali svoju prošlost i kulturnu pozadinu ponosno predstavlja i u svojoj osmoj deceniji života u zemlji koja joj je pružila novi dom.

No, rođena je u Sarajevu, godine 1925, a u Ameriku pristigla kao ratna nevjesta 1946. Sefardska zajednica u Sarajevu i okolini je tokom II svjetskog rata gotovo potpuno iščezla, a porodica Flory Jagode je prebjegla u Italiju gdje je Flory udajom za gospodina Harry Jagodu dobila svoje novo prezime. Potom je emigrirala u Ameriku.

http://www.youtube.com/watch?v=XUCYDqXyJbc


U SAD je gospođa Jagoda godinama nastupala kao solo umjetnik i sa članovima svoje porodice, te uz to služila kao inspiracija i učitelj mnogim drugim skupinama koje u toj obećanoj zemlji izvode sefardske pjesme. Njena studijska izdanja - "Kantikas di mi Nona," "Memories of Sarajevo," "La Nona Kanta" (1992), "Arvoliko"(2006) i ''Kantikas de amor i vida: Sephardic Duets'' (2006), zajedno sa live nastupima, su istinski dragulji i vrijedni pokušaji očuvanja tradicije koja zahvaljujući ovakvim i sličnim nastojanjima ipak nije osuđena na nestanak i zaborav.


Repertoar Flory Jagode je širok, te prevazilazi i sefardsku tradiciju izvođenja Ladino pjesama, pa se u njemu mogu pronaći tradicionalne pjesme sa prostora bivše Jugoslavije, talijanski folklor, ali i vlastite kompozicije ove umjetnice. Upravo radi svog dragocjenog rada i velikog entuzijazma, Jagoda Flory je i višestruko nagrađivana, a 2002 godine je primila nagradu za životno djelo koje dodjeljuje američki National Heritage Fellowship and the National Endowment for the Arts, upravo zahvaljujući njenoj posvećenosti prenošenju tradicije Ladino muzike. Iste je godine i sada svjetski poznata muzikologinja/etnomuzikologinja

Ankica Petrović, koja je u prošlosti nekada predvodila odsjek Muzikologije na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, načinila i jedan filmski, dokumentarni zapis o Flory i njenoj priči pod naslovom The Key From Spain: The Songs and Stories of Flory Jagoda. Film pripovijeda o tome kako preživjeti i opstati, i u novome svijetu očuvati svoju prošlost, tradiciju i identitet kroz bezvremensku muziku, njene melodije i stihove, da se ne izgube u jednoj individualnoj ali i kolektivnoj svijesti čovječanstva.


Preporučujemo da posjetite stranicu na kojoj je objavljen povodom mjeseca jevrejskog naslijeđa i snimak koncerta Flory Jagode iz 2007 godine:

http://www.loc.gov/today/cyberlc/feature_wdesc.php?rec=4077

http://www.youtube.com/watch?v=Vh3JU9NpI_0


amra, radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije