Dunja Blažević dobija visoko priznanje Francuske
Radiosarajevo.ba
Dunja Blažević osamdesetih godina; Screenshot sa slobodnakultura.org
Iako je rođena u Rijeci, a odrasla u Beogradu, historičarka umjetnosti i kustosica Dunja Blažević već dugi niz godina osjeća se Sarajkom. Od 1997. je u bh. prijestolnici našla dom, kao i prostor za umjetničko djelovanje u sklopu Soroševog Centra za suvremenu umjetnost SCCA, čija je direktorica od osnivanja.
Dunja Blažević će od ambasadora Francuske u BiH Rolanda Gillesa 8. decembra 2010. dobiti visoko priznanje ove države - Orden viteza umjetnosti i književnosti.
Radi se o jednom od najviših priznanja koje Ministarstvo kulture i komunikacije Francuske dodjeljuje zaslužnim pojedincima - građanima Francuske, kao i stranim državljanima koji su dali značajan i nemjerljiv doprinos u širenju kulture u cijelom svijetu i svojim angažmanom značajno doprinijeli bogaćenju, kako francuskog, tako i svjetskog kulturnog naslijeđa.
Direktorica Centra za suvremenu umjetnost prošle je godine otvorila veliku izložbu u Parizu pod nazivom "Naša priča" (Notre histoire), posvećenu ratnom Sarajevu, na kojoj su izlagali renomirani umjetnici fotografije iz BiH i Francuske. Njena karijera istoričarke umjetnosti i kustosice odavno je vezana za Pariz, grad u koji se odselila iz Beograda pred sami rat.
"Izabrala sam egzil, ali zahvaljujući podršci francuskih kolega, imala sam priliku da se tih sedam godina bavim svojim poslom. Pisala sam stručne članke, sarađivala na međunarodnim izložbama od Beaubourga na dalje, a nakon što se raspala AICA za Jugoslaviju (strukovna asocijacija kustosa i kritičara umjetnosti koja je dio UNESCO-a), Francuzi su me primili u svoju podružnicu ovog udruženja, čiji sam član i danas", rekla je za RadioSarajevo Dunja Blažević.
"Na žalost, oni koji su plaćeni da se brinu o kulturi i umjetnosti u Bosni i Hercegovini ignorišu mnoge vrijedne projekte i gotovo sve što je vezano uz vizualne umjetnosti. Za njih je posebno nevidljiva angažovana umjetnost. Zato me je vijest o priznanju iznenadila, jer ne mogu vjerovati da ipak ima neko ko to vidi i primijeri", rekla je Blažević.
Dunja Blažević prilikom postavljanja "Novog spomenika" Brace Dimitrijevića kraj Historijskog muzeja u Sarajevu, 2006 godine.
Do sada je Francuska država različitim odlikovanjima nagradila izvjestan broj naših sunarodnjaka, među kojima se ističu Braco Dimitrijević, Danis Tanović, Safet Zec, Nikola Kovač i Ziba Galijašević. Posljednja priznanja dobili su Ljiljana Labović - Marinković, direktorica Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske 2008. godine, te umjetnik fotografije Milomir Kovačević Strašni u maju 2009. godine, o čemu opširnije možete pročitati ovdje.
Vezano:
"Naša historija" u Parizu
"Naša priča": Izložba fotografija najvećih ratnih fotoreportera
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.