'Drvo želja': Samostalna izložba Kemala Mehmedovića
''Kemal Mehmedović (1988.) mladi je akademski slikar iz Sarajeva čija prepoznatljiva serija slika sa motivima usamljenog drveta na zakrivljenom horizontu u posljednje vrijeme plijeni pažnju ljubitelja lijepih umjetnosti. Upravo iz tog razloga odlučili smo u 'Java' Galeriji savremene umjetnosti prikazati kompletnu seriju pomenutih slika, kao i svih drugih objekata koji su nastali prije ili u toku stvaranja ovog opusa koji je umjetnik nazvao "Drvo želja" ("kalpavrikša" - mitološko drvo iz sanskritske literature)'', kažu iz Galerije Java povodom samostalne izložbe Kemala Mehmedovića koja će biti otvorena od ponedjeljak, 28. januara 2013. u istoimenoj galeriji.
Otvorenje izložbe je zakazano za 19 sati a svi zainteresirani će izložbu moći pogledati do kraja februara.
O izložbi
Piše: Damir Nikšić, kustos Galerije savremene umjetnosti Java
Umjetnik, po njegovim riječima, u ovoj seriji slika jedno "toplo, prijateljsko i umirujuće drvo". On slika jedno apstrahovano drvo. On slika jednu ideju drveta, esenciju drveta kao jedne "statične eksplozije" života. On likovno apstrahuje i na taj način poima samu ideju života, esenciju ljudskih želja i stremljenja - sokova života ovog drveta.
Umjetnik na jedan ilustrativan način i gotovo dekorativno apstrahuje ritmove i dinamike odnosa unutar sveopšteg života kao najznačajnije kosmičke pojave: života koji svoje korijene ima u čestici energije skrivene u materiji, a koji raste i grana se kroz vrijeme i gene "porodičnog stabla" svih živih bića na našoj planeti do danas. Ovo "stablo" ne samo da je apstrahovano i simbolizirano drvetom u drevnoj sakralnoj umjetnosti, već se koristi i u naučnim predstavama današnjice.
"Drvo života" je čest motiv u evropskoj sakralnoj umjetnosti nove ere u prvom redu radi njegovog pominjanja u Knjizi Postanka koja je u Evropu došla iz Azije. Drugi talas motiva "drveta života" koje možemo naći na srednjovijekovnim spomenicima takođe dolazi u Evropu sa Istoka, ali ovog puta putem mističnih gnostičkih učenja i škola koje su često proglašavane heretičkim. Taj put je vodio preko naših krajeva i naše historije tako da je drvo života ostavilo svoj klesani trag i na nadgrobnom spomeniku jednog od bosanskih vladara, na poznatom Zgošćanskom stećku (replika se može pogledati ispred Zgrade zajedničkih institucija). Osnovni je motiv kabalističkog i čest motiv nekih sufijskih učenja, a najstariji pomeni se mogu naći u Sanskritskoj literaturi gdje se pominje kao "kalpavrikša" ili "Drvo želja" prema kojemu opus Kemalovih slika, kao i sama izložba, nose naziv. Autor se divi "njegovoj mirnoći, spokoju, nesebičnosti, osjećaju sigurnosti, stabilnosti" - diveći se tako postojanosti života kao pojave.
O autoru
Kemal Mehmedović je diplomirao Akademiju likovnih umjetnosti u Sarajevu 2010. godine. Široj publici predstavio se u par navrata tokom studija samostalnim izložbama "Presence" 2008. i "Bosanski lonac " 2009. u Kulturnom centru "Movens" u Zetri. U Maglaju je 2011. gostovao u "AB Galeriji" sa istoimenom izložbom "Drvo života", a u sklopu ceremonije zatvaranja dvadeset i pete Sarajevske zime 2010. godine predstavio se svjetlosnom instalacijom pod nazivom "Inat kuća" postavljenoj na Sarajevskoj Vijećnici.
U našoj fotogaleriji pogledajte neke od njegovih radova.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.