Dražen Ričl - Zijo, najbrža ruka srednje Bosne
Trinaest dana, nakon nesreće koju su 18. septembra 1986. godine doživjeli članovi sarajevskoe grupe Crvena jabuka, u Beogradu je preminuo pjevač ovog benda Dražen Ričl.
U saobraćajnoj nesreći kod Jablanice na licu mjesta je poginuo basist grupe Aljoša Buha, a Dražen Ričl je bio u komi sve do 1. oktobra 1986, kada je zauvijek otišao. Zlatko Arslanagić, koji je također bio u automobilu, preživio je nesreću.
Dražen Ričl nadimkom Zijo ili Para rođen je 12. marta 1962. godine u Sarajevu. Bio je pjevač, glumac, jedan od osnivača Crvene jabuke i jedan od pokretača Novog primitivizma.
Odrastao je na Koševu. Završio je sarajevsku Drugu gimnaziju, nakon koje upisuje žurnalistiku na Fakuletu politčkih nauka u Sarajevu. Zbog prevelikih obaveza, završio je samo dvije godine
Muzičku karijeru je počeo u bendu Elvis J.Kurtović & His Meteors.Slovio je za jednog od najboljih gitarista sarajevske rock scene zbog čega je od Elvisa J. Kurtovića dobio zvanje "Zijo, najbrža ruka srednje Bosne, uključujući i zajednicu opština Tuzla – car pare, magle i ostalih vremenskih nepogoda", kako je bio i najavljivan na koncertima ove grupe.
Potom je sa Zlatkom Arslanagićem osnovao Crvenu jabuku.
Sa grupom Crvena jabuka je snimio jedan album - Crvena jabuka i TV spotove za pjesme Bježi kišo s prozora, Nek te on ljubi, Dirlija i Sa tvojih usana.
Jedno vrijeme bio voditelj na Radiju Sarajevo zajedno sa budućim Nadrealistima Neletom Karajlićem, Zlatkom Arslanagićem, Zenitom Đozićem i Borisom Šiberom u humorističkoj emisiji i preteči prvih nadrealista PRIMUS (Priče i muzike subotom).
Glumio je u prvoj sezoni serije Top lista nadrealista iz 1984. godine.
U čast i sjećanje na poginule drugove bend održava koncert u Skenderiji 13. oktobra 1986. pod nazivom Pjesma za Crvenu Jabuku. Na koncertu su nastupili sarajevski muzičari i grupe svih generacija.
Mjesto stradanja Buhe i Ričla je tek nakon 23 godine od nesreće obilježeno mramornom spomen-pločom u obliku jabuke
Spomenik Aljoši Buhi i Draženu Ričlu (Foto: Arhiv)
Zahvaljujući nevjerovatnoj karizmi i smislu za humor, Dražen Ričl je ostavio neizbrisiv trag u kulturnom životu Sarajeva, te je i više nego zaslužio da mu se rodni grad oduži ulicom s njegovim imenom.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.