Dijana Duvnjak: Diskusija o položaju žena u BiH

Radiosarajevo.ba
Dijana Duvnjak: Diskusija o položaju žena u BiH

Dijana Duvnjak je članica Upravnog odboraAmeričko-bosanske fondacije. U februaru će u Washingtonu prezentirati presjek stanja žena u Bosni i Hercegovini, na panelu koji će se održati u Centru za transatlantske odnose SAIS, pri univerzitetu Johns Hopkins.

Možete li nam nešto više reći o panelu na kojem ćete prezentirati trenutnu poziciju žena u našem društvu?
Panel koji organizira Američko-bosanska fondacija u saradnji sa Centrom za transatlantske odnose SAIS u Washingtonu posvećen je Bosni i Hercegovini i, ako tako možemo reći, situaciji žene u bh. društvu danas. Na panelu će učestvovati Renata Stuebner iz Instituta za mir Sjedinjenih Američkih Država i Elizabeth Sullivan, iz Odjela za globalna pitanja žena pri State Departmentu. Moderatorica ovog panela bit će Susan Ness, viša stručna saradnica pri SAIS-u, a panel će otvoriti Nj. E. Jadranka Negodić, abasadorica BiH u SAD-u. Cilj panela je zapravo prikazati situaciju u kojoj se žene danas nalaze u našoj zemlji, kroz ekonomske, političke i druge društvene segmente, te pregled institucionalnih platformi koje rade ili tek trebaju raditi na temeljima ravnopravnosti. Diskusija na panelu će biti dragocjena prilika da uporedimo iskustva i sagledamo zajedničke prepreke s kojima se žene suočavaju širom svijeta, poput diskriminacije u politici, obrazovanju, zapošljavanju... Saznanje o poteškoćama i razlozima zbog kojih one nastaju pomoći će da kreiramo načine za osnaživanje žena, pogotovo mladih žena, naših budućih liderki i aktivnih učesnica u procesima donošenja odluka.

Planirate i organizaciju konferencije o statusu žena koja bi se trebala održati u Sarajevu u novembru ove godine. Možete li nam reći nešto više o tome?
Da, konferenciju planiranu za kraj godine u Sarajevu i zvanično ćemo je najaviti na panelu. Uz fokus na našu zemlju, konferencija će biti međunarodnog karaktera, uz učešće istaknutih žena iz zemalja Magreba, budući da je naša Fondacija partner SAIS-a i u programu Mediteranski bazen koji se bavi jačanjem saradnje na svim nivoima između SAD-a, jugoistočne Evrope i Sjeverne Afrike. Taj ćemo projekat iskoristiti za uspostavu partnerskih odnosa i sa organizacijama koje podržavaju jačanje pozicije žena u svom društvu. Između ostalih, konferencija će tretirati i teme žena u medijima, politici, poslu, borbe protiv nasilja i uloge žena u jačanju demokratskih vrijednosti te očuvanja mira.

Vi ćete takodjer održati i prezentaciju o poslovnoj komunikaciji na ekonomskom forumu u Poljskoj u septembru ove godine?
Naša Fondacija je strateški partner ekonomskog foruma u Krynicama u Poljskoj, gdje ćemo aktivno učestvovati u radu foruma, kroz različite panele. Ponuđena nam je organizacija i posebnog panela u okviru najvećeg ekonomskog foruma Centralne i Istočne Evrope koji ćemo posvetiti poslovnoj komunikaciji, koja, u brzom i sve interaktivnijem svijetu globalizacije poprima sve više važnosti kao zasebna oblast izučavanja. Osim toga, upravo u ovakvom svijetu možemo upasti u klopku “podrazumijevanja” kada nam komunikacija koju shvatimo “zdravo za gotovo” može i sigurno donosi poslovni neuspjeh. Forum u Poljskoj će biti jedinstvena prilika za razmjenu iskustava u oblasti komunikacijskih nauka.

Imate dosta aktivnosti u SAD-u u februaru, a počet ćete ih i koncertom mladih umjetnika i kompozitora iz BiH u čuvenom Carnegie Hallu?
ABF, u saradnji sa Stalnom misijom BiH pri Ujedinjenim nacijama, sa zadovoljstvom može najaviti održavanje koncerta mladih umjetnika i kompozitora iz Bosne i Hercgovine, 31. januara u Carnegie Hallu. Ovo je drugi koncert koji Američko-bosanska fondacija organizira u Carnegie Hallu, nakon lijepog muzičkog događaja 2008. godine. Iskoristit ću priliku da se zahvalim našim sponzorima, ministarstvima kulture i sporta Federacije BiH i Kantona Sarajevo, BH Telecomu, Fabrici duhana Sarajevo, Energoinvestu, MIMS grupaciji te Fondaciji za muzičke, scenske i likovne umjetnosti. Drago nam je da možemo doprinijeti pozitivnoj promociji naše zemlje u svijetu, posebno u Sjedinjenim Američkim Državama.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije