Dan kada se sjećamo Zaima Muzaferije
Zaim Muzaferija,
bosanskohercegovački filmski, televizijski i pozorišni glumac, te
profesor njemačkog i francuskog jezika, rođen je na današnji dan, 9. marta u Visokom.
Tokom Drugog svjetskog rata, kao član antifašističkog pokreta, uhapšen je 1942. godine. Nakon oslobođanja, počinje se amaterski baviti glumom. Prvu profesionalnu ulogu ostvaruje 1961. u filmu Veljka Bulajića Uzavreli grad. Za tu ulogu je dobio specijalnu nagradu na filmskom festivalu u Puli, a na istom festivalu je osvojio i Zlatnu arenu za ulogu u Stanici običnih vozova filmu Nenada Dizdarevića iz 1990. godine.
Kao epizodista i tumač karakternih uloga, igrao je u preko 100 filmskih i televizijskih projekata
Junaci bez ulica: Zaim Muzaferija
Na festivalu glumačkih ostvarenja u Nišu 1968. godine je nagrađen za uloge u filmovima Praznik (1967) Đorđa Kadijevića i Mali vojnici (1967) Bahrudina Bate Čengića. Sa Batom Čengićem je sarađivao i u TV drami Jagoš i Uglješa, te u filmovima Slike iz života udarnika (1972), Pismo-glava (1983) i Gluvi barut (1990).
Posebno zanimljive glumačke kreacije ostvario je u pozorišnim predstavama na profesionalnim scenama širom Bosne i Hercegovine, kao što su uloge u tri verzije predstave Hasanaginica, Alije Isakovića, Mustafe Nadarevića i Nijaza Alispahića, zatim u predstavi Derviš i smrt, prema romanuj Meše Selimovića, u režiji Nijaza Alispahića, te u predstavi Hamdibeg Harisa Silajdžića i predstavi Šehid Zilhada Ključanina.
Šezdeset godina umjetničkog rada je obilježio nastupajući u pozorišnoj predstavi svog sina Jesenka Muzaferije 1001 bošnjački dan.
U svom posljednjem intervjuu, koji je dao za list Oslobođenje, definisao je svojih 60 godina rada rečenicom: Moj krug se zatvara. Samo četiri mjeseca nakon što je izrekao te riječi, 5. novembra 2003. godine, Zaim Muzaferija umire u Visokom.
Pored
glume, Zaim Muzaferija se bavio i pisanjem poezije. Tokom agresije na
Bosnu i Hercegovinu je vodio dnevnik i zapisivao poeme o ratu koje je
recitovao širom svijeta, u Londonu, Milanu, Amsterdamu, Nürnbergu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.