Bivši oficir srpske vojske i otac četvero djece danas uživa kao žena

Radiosarajevo.ba
Bivši oficir srpske vojske i otac četvero djece danas uživa kao žena
Helena Vuković zaposlena je u jednoj beogradskoj marketinškoj agenciji.

Do prije dvije godina bila je muškarac. Intendantski oficir Vojske Srbije u penziju je otišao 2014. godine u činu majora. U vojsci je Helena završila srednju školu i akademiju, a potom je četiri godine, od 1996. do 2000. služila vojsku u Subotici, pa sve do penzije u Beogradu, piše o Heleninoj prošlosti Slobodna Dalmacija.

Otac je četvero djece. Ima tri sina koja imaju 22, 18 i 6 godina, a kćerka jedinica ima 14. Sa djecom je, kao i sa bivšom suprugom, u dobrim odnosima, osim sa najstarijim sinom. On drugačije prihvata Heleninu promjenu. U posljednje dvije godine ima djevojku.

Nedavno joj je u rodni list upisan ženski spol - uspjela je dobiti tu bitku. 

"Cijeli život je nekako borba, bitke se dobivaju ili gube, a na kraju zbrajamo gdje smo pobijedili, a gdje ne. Ova bitka, priznavanje mene kao žene i formalno-pravno zapravo je nusproizvod same tranzicije koja nije baš ni laka ni kratka. Slijede daljnje bitke za priznavanje statusa svih trans* osoba koje su na početku tranzicije, da mogu u svoje dokumente upisati željeni spol i ime. Koliko znam, to je u Hrvatskoj dopušteno, a u Srbiji se mora proći i kirurški zahvat da bi bilo omogućeno", piše Helena Slobodnoj Dalmaciji.

Rado pomaže transrodnim osobama kao koordinatorica u udruženju "Egal" i smatra da sama tranzicija, tj. proces mijenjanja ili prilagođavanja spola rodnom identitetu je složen postupak. Traje od dvije do četiri godine, ovisno o slučaju.

"Moja je trajala od januara prošle godine pa do 23. maja ove godine kad je izvršena operacija. Samo pripremanje tijela traje oko godinu dana uzimanjem hormona estradiola i blokatora testosterona, naravno, pod nadzorom endokrinologa. Da biste stekli uvjete za dolazak kod endokrinologa, morate proći psihološko-psihijatrijsku provjeru koja traje minimum godinu dana da bi se potvrdilo da imate poremećaj rodnog identiteta – rodnu disforiju. Kada se to potvrdi, dobivate pismo preporuke za nastavak tranzicije, odnosno ulaznu kartu za hormonski tretman", objašnjava Helena.

Kada je endokrinolog, na temelju nalaza krvi, zaključio da je vrijeme za operaciju, otišla je po psihijatrovo pismo preporuke. S prikupljenim dokumentima javila se fondu za zdravstveno osiguranje koji je pristao snositi 65 posto troškova operacije. Ostatak, oko tisuću eura, platila je sama.

"Malo je poznato da je postoperativni tok jako skup. Komprese, ulošci, lijekovi, specifičan režim prehrane, da ne govorim o tome da neko 24 sata mora biti pored vas u prvih mjesec dana jer ste praktično nepokretni", navodi Helena.

O svom iskustvu, Helena je i ranije govorila.  Ali pamti događaj iz 2001. godine, kada se na Valentinovo navečer odlučila prošetati gradom u ženskoj odjeći, pa je naišla na policiju koja joj prvo nudi prijevoz, a zatim je predaje vojnim policajcima. Stavljaju joj lisičine na ruke, vode je u njezinu vojarnu, odakle je šalju na trodnevno psihijatrijsko promatranje u Vojno-medicinsku akademiju.

"Umirovljenje je išlo O.K., dok nije došao krajnji dokument od ministra obrane u kojemu je pisalo da imam psihijatrijsku dijagnozu koja može štetiti ugledu vojske, a ja sam od konzilija liječnika imala potvrdu da sam zdrava i sposobna za službu", kaže Helena.

Kako je kao neko sa sviješću o sebi kao ženi u tijelu muškarca dospio u partijarhalni vojni ambijent?

"Kao trans-osoba se rađate, to se ne postaje tijekom života. Ne možete reći – e sad ću malo biti muško, a malo žensko. Ne ide to tako. Nije to nikakav hir. Jednostavno, tako ste rođeni. Ja sam od malih nogu osjetila to, ali nisam znala što mi je, samo sam znala da nešto nije kao kod drugih.

Jedan od mojih uzaludnih načina samoizlječenja bio je i odlazak u vojnu školu. Mislila sam tako ubiti tu ženu u sebi, ali ona je svaki put izlazila sve jača. Meni su ti lomovi u glavi bili česti, odlučite da više to ne radite, pobacate svu garderobu i šminku u smeće, ali nakon tjedan-dva počne kuhati u vama i jednostavno to bude jače. Žena u vama hoće van", kazuje Helena.

U dvije godine tranzicije nije imala probleme ni na ulici ni u gradskom prijevozu. Po tome je izuzetak koji kaže da kako zračite tako privlačite.

Kako se zvala kao muškarac, ne želi reći. Kaže sahranila je tu osobu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije