Azra Štilić, pred prvu samostalnu izložbu

Radiosarajevo.ba
Azra Štilić, pred prvu samostalnu izložbu

U Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine u četvrtak će biti otvorena samostalna izložba slikarke i produkt dizajnerke Azre Štilić, na kojoj će publika moći vidjeti akrile velikih formata, nadahnute djelima Hieronymusa Boscha, Salvadora Dalija, Fride Kahlo, Tima Burtona. Ova mlada umjetnica odrastala je i školovala se u Portugalu i Njemačkoj, a produkt dizajn je diplomirala na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu. Povodom njene prve samostalne izložbe odlučili smo je bolje predstaviti bh. javnosti.

Samostalna izložba Azre Štilić,Salome, biće otvorena u četvrtak, 20. septembra u 20 sati, a zainteresovani će je moći pogledati do 27. septembra.

Radiosarajevo.ba: Školovala si se za produkt dizajnerku. Otkud interes prema tom kreativnom polju?
Štilić:
Još kao dijete sam svakog dana intenzivno radila na tome da naučim crtati što bolje, a roditelji su me podržavali u tom hobiju dok nisu shvatili da ga kanim pretvoriti u profesiju. Slikarstvo je danas moja opsesija, najveća ljubav i potreba, a za profesiju produkt dizajnerke sam se odlučila jer mi je djelovalo da nudi bolju perspektivu od slikarstva. U sferi produkt dizajna najviše me zanimaju dizajn enterijera i visoka moda.

Danas se povremeno bavim i grafičkim dizajnom, što u Sarajevu najčešće znači tehnički dio posla bez puno kreativnosti. Radila sam kao dizajnerka enterijera i namještaja, što je bila prilika i da naučim ponešto o menadžerskom dijelu posla koji, nažalost, umjetnik danas mora poznavati kako bi znao sam predstaviti tržištu svoj produkt.

Fotogalerija: Salome, prva samostalna izložba Azre Štilić

Radiosarajevo.ba: Kakve šanse ima produkt dizajner u Bosni i Hercegovini?
Štilić:
Produkt dizajneri u BiH uglavnom rade kao grafički dizajneri ili prodavači/crtači/kreatori namještaja, te povremeno dizajneri enterijera. Jako rijetko se dobiju lijepi poslovi, u pozorištu, na filmu i slično, jer su mjesta koja ondje postoje na neki način već okupirana.

Radiosarajevo.ba: Predstojeća izložba u Umjetničkoj galeriji BiH ipak poručuje da se slikarstvom još uvijek baviš predano i ozbiljno.
Štilić:
Prvu veliku priliku sam morala dati svojoj najvećoj ljubavi. Slikarstvo je najnetaknutiji proizvod s kojim sam se uopšte mogla predstaviti publici, iskreni produkt mog racija, duše i srca, oblikovan mojim jezikom, inspirisanim mojim likovnim uzorima.

„Azrina umjetnost šapće djetetu u nama koje se još uvijek boji mraka, ali je previše znatiželjno, ženama sa tamnim podočnjacima i crvenim lakom na noktima, slomljenom srcu koje više niko ništa ne pita, muškarcima sa tankim brkovima i dubokim glasom, ruci u ruci i osmijehu zarobljenim između dva dlana. Obraća se mačkama koje spavaju u cipelama, muškarcima sa oštećenim kišobranima i ženama sa oštećenom dušom, ili pak obratno, jer niko ne polaže apsolutno pravo na oštećen kišobran ili oštećenu dušu; šarenim maramama, cvijetu na reveru, strancu izgubljenom u tuđem gradu. Šapće tiho: „Hej, ti! Da, ti, priđi bliže!“, napisala je o Azrinim akrilima Lamija Grebo.

Radiosarajevo.ba: Kako jedan mladi umjetnik ili umjetnica dobije priliku postaviti prvu samostalnu izložbu u Umjetničkoj galeriji BiH?
Štilić:
Do prije par godina u Umjetničkoj galeriji su mogli izlagati svi domaći umjetnici, uz prethodno dogovoren termin, a danas se ta usluga dobrano naplaćuje. Ipak, nije mi bila dovoljno atraktivna mogućnost da, poput mojih kolega, svoje slike izlažem na zajedničkim projektima, te sam tražila mogućnost da svoju prvu izložbu postavim u respektabilnoj instituciji.

Radiosarajevo.ba: Kako ocjenjuješ stanje umjetnosti u BiH?
Štilić:
Stanje umjetnosti jednog naroda veći je pokazatelj socio-kulturnog stanja nego što većina nas misli ili želi prihvatiti. U BiH je umjetnost, čini se, na izdisaju, tako da ponekad postane teško pronaći smisao u stvaranju umjetnosti. Ipak, premda je bavljenje umjetnošću danas u BiH možda posljednja atraktivna stvar, za mene je umjetnost potreba, intelektualna i emotivna ekstenzija duše, pa u tom smislu nema mjesta za kompromise.

Radiosarajevo.ba: Na slikama koje će publika vidjeti na izložbi vidljiv je uticaj Tima Burtona. Koja te sve imena iz pop kulture inspirišu, ko su ti uzori?
Štilić:
Prije svih tu je Hieronymus Bosch, zatim Salvador Dali i Roy Lichtenstein. Ne vjerujem mladim umjetnicima, niti umjetnicima uopšte, koji kažu da na njihov rad niko nije ostavio trag. Trag, naravno, ne mora biti samo likovni. Sjećam se, na primjer, kada se pojavio Kubrickov film The Shining. Tad sam imala jedva šest godina i sasvim slučajno sam sama pogledala taj film. Bila je to jedna od atomskih bombi mog djetinjstva, taj film je značio fascinaciju, razdiranje, nerazumijevanje, opčinjenost pjesmom djevojčica na kraju hodnika...

U suštini, fascinirala su me djela koja govore o dvoznačnom, višeznačnom, o tome da ništa nije onako kako izgleda.

 

Radiosarajevo.ba: Šta nakon prve samostalne izložbe?
Štilić:
Nakon izložbe Salome izlažem na kolektivnoj izložbi u Collegium artisticumu 100% design. Tu će biti prikazana tri moja rada, dva para cipela i diplomski rad Četiri jahača apokalipse. Izložba se u suštini tiče mode. Trenutno radim i na komercijalnoj liniji Salome, što znači da će se uskoro moći naći upotrebni predmeti, objekti koji će onima kojima se dopada ova estetika biti finansijski pristupačni.

Osim toga, izložbaSalome se sprema na put, najprije u susjedne države, a potom i u neke evropske.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije