Ulay i Irena Sladoje u Duplexu

Radiosarajevo.ba
Ulay i Irena Sladoje u Duplexu

Rad svjetski poznatog konceptualnog umjetnika Ulay-a 'Vodi za ljubav' bit će predstavljen u sarajevskoj galeriji Duplex, u subotu 16. aprila u 19,00. Istovremeno, posjetitelji će imati priliku pogledati video rad Irene Sladoje 'Mila', najavio je organizator - Centar za savremenu umjetnost u Sarajevu.

Vodi za ljubav

Ulay kompilira radove vezane za vodu, u prošlosti, sadašnjosti ili budućnosti, putem različitih medija umjetnika i umjetnica širom vodene planete.

Rad je zamišljen kao rastuća arhiva, odnosno baza podataka "od samoga početka dostupna svakom korisniku/ci ili čitatelju/ci, umjetniku/ci, naučniku/ci, inžinjeru/ki, akademiku/kinji, studentu/ici ili jednostavno, bilo kojem konzumentu/ci vode", navodi organizator - Centar za savremenu umjetnost Sarajevo. 

Zemlja Voda Katalog je umjetnička inicijativa za podizanje svijesti, jačanje razumijevanja, uvažavanja i poštovanja za vodu – ljudi koji žive u izobilju i onih  u potrebi. To je i stimulans umjetničkim i naučnim zajednicama za postavku izložbi i pripremu publikacija o radovima iz kataloga, praveći utjecaj na široku javnost, istovremeno igrajući značajnu ulogu u obrazovnom sistemu.

Voda prekriva 70% zemljine površine te čini oko 70 % ljudskog tijela. Ipak, samo 1 % zemljine vode je pitka voda. Voda se topi, no ne može se istopiti. Može biti pročiščavač, kao i gorivo. Koristi se u kućanstvu, agrikulturi i industriji. Civilizacija i još mnogo toga o njoj ovisi. Voda posjeduje inteligenciju i sjećanje. Voda je više od H20, navodi se u pratećoj noti ovog velikog rada. 

Partner Marine Abramović

Autor Uwe Laysipen – Ulay, čiji je magnum opus upravo ovaj rad, poznat je po svojoj dugogodišnjoj suradnji sa konceptualnom umjetnicom iz bivše Jugoslavije  Marinom Abramović.

Njihova saradnja bila je kako umjetničke, tako i emotivne prirode, a trajala je od 1976. do 1989. Ulay i Marina Abramović su se rastali realizirajući zajednički projekat 'Kineski zid'. Svako od njih je krenuo sa jednog kraja zida, i nakon što su prepješačili po 2500 km, susreli su se na sredini, da bi jedno drugom konačno rekli "zbogom".

Zanimljiv je i njihov ponovni susret, nakon 22 godine, tokom Marinine retrospektivne izložbe i performancea u njujorškom muzeju savremene umjetnosti MoMa 'The Artist is Present', koja je trajala od marta do maja 2010. 

Performance je podrazumijevao svakodnevno višesatno nijemo gledanje u oči sa posjetiteljima. Među mnogobrojnim posjetiteljima koji su se sa Marinom gledali u oči tokom 700 performancea bio je i Ulay. Fotografije ovog emotivnog trenutka snimio je sarajevski umjetnik Nebojša Šerić Šoba, koji je bio prisutan na performansu. 

Foto: Nebojša Šerić Šoba, privatni album

Foto: Nebojša Šerić Šoba, privatni album

Prilikom otvaranja Ulayeve izložbe For the Love of Water bit će premijerno prikazan video rad Mila umjetnice Irene Sladoje. 

Piramidalna prodaja kao osobna utopija

Irene Sladoje problematizira pitanje utopije kako individualne tako i kolektivne, a produciran je u okviru regionalnog projekta “Individualne utopije nekad i sad / diskontinuitet generacijskog dijaloga ili šta nam je zajedničko?"

Video 'Mila' prikazuje tetku umjetnice, koja je radila kao prodavačica u više-razinskom marketinškom sistemu jer nije imala drugog izvora prihoda u toku sanckija i političke izolacije Srbije devedesetih.Više-razinski, odnosno piramidalni  sistem i proizvodi koje je promovirala postali su njena osobna utopija u koju je vjerovala i suprotstavljala cjelokupnoj distopiji društva u kojem je živjela. Video je uređen na način da sve Miline prezentacije i proizvodi koje prodaje čine jedinstvenu naraciju koja propituje prirodu ljudskih potreba, sistema vrijednosti i vjerovanja.  

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije