Prošlogodišnji gubitak Agrokora i do 3,95 milijardi KM
Konačni službeni rezultati revizije poslovanja koncerna, koju radi revizorska kuća PricewaterhouseCoopers (PWC), bit će poznati u septembru ove godine, dok se rezultati poslovanja kompanija izlistanih na berzi očekuju krajem ovog mjeseca, a svi ostali poslovni izvještaji firmi, uključujući i ono za Konzum, bit će objavljeni tokom augusta.
Prema neslužbenim informacijama, gubitak Agrokora u prošloj godini ukupno iznosi čak 20 milijardi kuna (5,27 milijardi KM), međutim, kada se otpišu međusobna potraživanja firmi unutar koncerna i izvrše drugi računovodstveni otpisi, gubitak bi mogao iznositi od 12 do 15 milijardi kuna (između 3,16 i 3,95 milijardi KM).
Koliko se može saznati, iskazani gubitak dijelom će se pokriti iz zadržane dobiti Agrokorovih kompanija tokom prethodnih godina, te na račun vrijednosti kapitala.
Više od očekivanja
Premda se očekivalo da će revizija poslovanja na kraju pokazati gubitak, iznos koji se spominje ipak je iznenađujuće velik, posebno jer je Agrokor, prema prvom izvještaju koji je potpisala revizorska kuća Baker Tilly, u prvih devet mjeseci prošle godine imao dobit od gotovo 400 miliona kuna (105 miliona KM).
Međutim, riječ je o temeljnom revaloriziranju i usklađivanju bilansi, pri čemu je PWC vjerovatno obuhvatio i poslovanje Agrokora u prethodnim godinama, radi sagledavanja cjelokupne poslovne slike u 2016. godini.
Stoga je moguće da se dijelom radi o “kumulativnom” gubitku i iz drugih godina. U 2015. godini Agrokor je službeno prijavio dobit od 1,2 milijarde kuna (316 miliona KM), a ako je u 2016. gubitak bio na razini reda veličine od desetak milijardi kuna, čini se logičnim da je i prethodnih godina bilo značajnih šminkanja poslovne bilanse.
Što bi objava tako bombastičnog gubitka mogla značiti za sam proces finansijskog i poslovnog restrukturiranja Agrokora? U poslovnim krugovima se može čuti da ne treba očekivati nikakve potrese, jer se radi samo o knjigovodstvenom sređivanju stanja u koncernu.
Ono što će biti ključno u narednim mjesecima jeste postizanje nagodbe između povjerilaca te budućnost kompanija iz sastava Agrokora.
Osim konsolidiranoga gubitka, najesen će biti poznata i ukupna vrijednost potraživanja, a očekuje se i formiranje stalnog vijeća povjerilaca te, konačno, izrada nagodbe.
Tužba Sberbanka
Premda se iz lex Agrokora moglo iščitati da nagodba neće biti moguća bez tako važnog povjerilaca, koji drži polovinu bankarskih potraživanja, prema neslužbenim informacijama, to ipak nije tako.
Ako Sberbank i digne ruku protiv, nagodba će se moći izglasati. U tom slučaju preostaje joj tužba, vjerojatno protiv države. Kako je postizanje nagodbe od presudnog značaja za uspjeh cijelog procesa, sadašnje procjene govore da bi ona mogla uspjeti.
Ako bi se prodale prehrambene firme, a interes za njih čini se vrlo velik, realno je očekivati da će se naplatiti svi oni koji su učestvovali u roll-up kreditu. Onda će se vidjeti koliki moraju biti otpisi, ali u najgorem slučaju većina dobavljača mogla bi ostati bez trećine potraživanja - ocjenjuje jedan konsultant.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.