Predstavnici USAID-a i PKRS-a posjetili novozaposlene radnike firme Belt

Radiosarajevo.ba
Predstavnici USAID-a i PKRS-a posjetili novozaposlene radnike firme Belt
Foto: USAID / Peter Duffy u posjeti banjalučkoj firmi

Direktor Misije USAID-a u BiH Peter Duffy i direktorica Privredne Komore Republike Srpske Dragica Ristić posjetili su danas banjalučko preduzeće Belt d.o.o. koje se bavi proizvodnjom kožne galenterije i tom prilikom čestitali su novim radnicima na dobijanju zaposlenja, saopćio je USAID.

Preduzeće Belt d.o.o. i USAID sarađuju u Projektu unapređenja radne snage i većeg pristupa tržištima (USAID VHAM projekat) kao i sa Privrednom komorom RS. 

Prema riječima devetnaestogodišnje Vanje Predanović iz Banjaluke, nove radnice firme Belt, ovaj posao za nju je odlična prilika da stekne radno iskustvo i osamostali se.

Moj pogled na svijet i život su dobili nov, kvalitetniji smisao jer sam kroz ovaj posao shvatila koliki je značaj proizvodnje u današnjem svijetu“, kaže Vanja Predanović.

U organizaciji PK RS i u okviru grantovske podrške USAID WHAM projekta, Belt d.o.o. je u proteklim mjesecima proveo stručnu obuku iz oblasti proizvodnih procesa, nakon koje je zaposleno osam novih radnika.

Time se broj zaposlenih u ovoj firmi povećao za 20 posto, odnosno sa 44 na 52 uposlenika.

Nova zaposlenja pomoći će proširenju poslovnih kapaciteta preduzeća i povećanju plasmana proizvoda na domaće i na strana tržišta.

Uz podršku USAID WHAM projekta, u svrhu bolje promocije vlastitih proizvoda, Belt je razvio i svoj web site kao i novi promotivni materijal.

"S obzirom na povećenje obima proizvodnje, Belt je u stalnoj potrazi za novom kvalifikovanom radnom snagom. Stoga nam je ovaj projekat obuke radne snage i bio značajan, a u potrazi smo i za novim mogućnostima slične saradnje", izjavio je Ratko Čubrilo, direktor firme Belt d.o.o.

U sklopu ovog USAID WHAM programa grantovske podrške, koji provodi Privredna komora RS, pored firme Belt, još 10 bh. preduzeća dobilo je finansijsku podršku u aktivnostima razvoja radne snage, boljeg pristupa tržištima i certifikaciji kvaliteta.

Ovu inicijativu podržali su i Ministarstvo industrije, energetke i rudarstva RS, kao i gradovi i opštine: Banja Luka, Doboj, Trebinje, Gradiška, Teslić, Laktaši i Kotor Varoš.

Do danas je Vlada SAD, prije svega kroz aktivnosti USAID-a, pružila više od $1.7 milijardi pomoći za podršku ekonomskom, demokratskom i društvenom napretku u BiH.

Kroz saradnju sa svojim korisnicima, USAID svoje grantove nastoji što više prilagoditi stvarnim potrebama tržišta i privrede kako bi što bolje bili iskorišteni i kako bi bio zadovoljen i širi društveni interes, od povećanja broja zaposlenih, porasta izvoza do snažnije integracije u Evropsku uniju.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije