Znate li koliko je dužna Bosna i Hercegovina?

3
Radiosarajevo.ba
Znate li koliko je dužna Bosna i Hercegovina?
Foto: Fena / Novo zaduženje BiH

Bosnu i Hercegovinu dogodine čeka novo zaduživanje.

Projekcije su kako ćemo se zadužiti znatno manje od Hrvatske, te ćemo uz Sloveniju imati najmanje potrebe za novim kreditima. Međutim, javni dug BiH na kraju prošle godine iznosio je 12,8 milijardi maraka.

Javni dug Bosne i Hercegovine raste iz godine u godinu, pa ako se usporede podaci za prošlu u odnosu na godinu ranije povećan za gotovo 625 miliona maraka i udio javnog duga u BDP-u je iznosio skoro 35 posto.

Građani Vogošće na ulicama: I večeras održali protest, a evo šta traže

Građani Vogošće na ulicama: I večeras održali protest, a evo šta traže

Drastičan skok: Iz BiH izvezeno proizvoda u vrijednosti od 11 milijardi i 889 miliona KM

Drastičan skok: Iz BiH izvezeno proizvoda u vrijednosti od 11 milijardi i 889 miliona KM

Stručnjaci navode da je nemoguće, posebno kad malih ekonomija sve današnje izazove prevladati bez novih zaduživanja, samo je bitno da novac koji se dobije dalje uloži u nove investicije kako bi kroz povećanje BDP-a lakše vraćali dospjele kredite.

"Ono što se kod nas očekuje je da se poveća kreditno zaduženje, nemamo toliko jaku ekonimiju koja bi mogla sama nositi u ovom volumenu u BDP-u da se ne zadužuje, ako to rade velike ekonomije, moramo i mi, prestižu nas događaji", rekao je za BHRT ekonomist Aleksandar Ljuboja.

BiH kao država zbog kompliciranog sistema manje poseže za kreditima, dok to više samostalno rade entiteti, pa je tako RS trenutno zaduženija od Federacije BiH.

"Mana je da očigledno nemamo tu razvojnu komponentu naših ekonomskih politika. Bitno je naglasiti da ne postoji problem prezaduženosti bar kada je u pitanju država BiH", ističe za državnu televiziju ekonomski analitičar Admir Čavalić.

Sudeći po dosadašnjim mjerama teško da nova zaduženja mogu biti dobra po građane, posebno ako se uzme u obzir da su proračuni zbog enormnog rasta cijena po osnovu trošarina i PDV-a ove godine bili stabilni, ali efekti krize nisu ublaženi.

Stručnjaci prognoziraju da će BiH, ali i neke druge zemlje regije osjetiti jači udarac na cijene zaduživanja ponajviše zbog slabije ekonomske aktivnosti i javnih troškova vezanih uz visoku cijenu energenata.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije