Uskoro inspekcije u bh. bankama

Radiosarajevo.ba
Uskoro inspekcije u bh. bankama

Nakon drastičnog povećanja kamatnih stopa na već uzete kredite, Uprava za inspekcijske poslove Federacije BiH ispitaće poslovanje komercijalnih banaka.

Bosanskohercegovački građani ovih dana nemoćno posmatraju kako komercijalne banke podižu kamatne stope na već uzete kredite i do 2 posto, uz najave kako će u budućnosti biti i novih povećanja. To doživljavaju kao novi udar na svoj ionako nizak standard. "Ne znam šta da kažem." "Nije fer, ali ko im šta može? Ne mogu im ništa ni narod ni vlada."

Udruženje za zaštitu potrošača BiH smatra da su banke podizanjem kamatnih stopa prekršile Zakon o zaštiti potrošača. Sekretar udruženja Mesud Lakota tvrdi kako prema ovom Zakonu ne može postojati nikakav ugovor u kojem dvije strane nisu isto tretirane i zaštićene. "Kada klijent ili građanin zaključi ugovor sa bankom, negdje tamo u ugovoru stoji kako banka zadržava pravo mijenjati kamatnu stopu. Banka, dakle, preuzima na sebe, da tako kažem, nezakonito ulogu da jednostavno povećava kamatne stope i mimo saglasnosti korisnika kredita", tvrdi Lakota.

Ibrahim Tirak: "Kažnjavat ćemo po zakonu"

Zbog žestokih reakcija bh. javnosti, Uprava za inspekcijske poslove Federacije BiH ispitat će slučajeve podizanja kamata, odnosno poslovanje komercijalnih banaka. Ukoliko se pokaže da kamatne stope nisu podizane u skladu sa zakonom, uslijedit će sankcije, kaže dirketor Uprave Ibrahim Tirak. "Mi ćemo, sigurno vam kažem, ako dođemo do tog zaključka, kažnjavati po Zakonu o zaštiti potrošača predviđenim kaznama i izdavat ćemo prekršajne naloge bankama po kreditima koje su to neovlašteno uradile", kaže Tirak.

Ibrahim Tirak danas (20.04.) će se u Mostaru sastati sa ombudsmanom za zaštitu potrošača u BiH Draganom Dokom. Institucija ombudsmana uskoro bi trebala ustanoviti da li su prava potrošača prekršena podizanjem kamatnih stopa u Unikredit banci. "Ako nam građani pošalju obavijesti o naglim povećanjima kamata, možemo provjeriti ugovor s bankom i način na koji je sve obavljeno, a banke ne mogu drastično povećavati kamate bez obzira na to šta piše u ugovorima s klijentima" tvrdi Tirak.

Očekivanja od Centalne banke i resornih ministarstava

Kako je finansijsko stanje na svjetskom tržištu i dalje kolebljivo, ima procjena prema kojima bi kamate mogle dodatno rasti od 1 do 1,5 posto i to na sve vrste kredita, od namjenskih i potrošačkih do stambenih. "Ako se ustanovi da su banke prekršile zakon, treba podnijeti krivične prijave i kazniti ih", kaže sekretar Udruženja za zaštitu potrošača Mesud Lakota. "I ovdje su praktično milionska sredstva dignuta neopravdano. Mislim da ovdje, prije svega, Centralna banka na čelu sa guvernerom, i resorno ministarstvo moraju odigrati glavnu ulogu", kaže Lakota.

O rastu kamatnih stopa na već uzete kredite danas bi trebalo biti riječi i tokom susreta predstavnika državnog i entitetskih ministarstva finansija sa zvaničnicima Udruženja banaka, Agencije za osiguranje depozita i Agencija za bankarstvo. Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić je uoči ovog sastanka podsjetio da se kamatne stope formiraju prema principima tržišta, ali da će komercijalnim bankama biti sugerirano kako nisu svi krediti isti, te da ne treba stavljati kredite za zapošljavanje, privredu ili stambenu izgradnju u kategoriju potrošačkih kredita. Prema Kozariću, potrošački krediti ne bi trebali imati nikakvih beneficija.

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije