Nova analiza: Ovo su prosječne plate u velikim kompanijama poput Amazona i Googlea
S obzirom na sve veća otpuštanja i visoku stopu inflacije koja tvrdoglavo ne posustaje, pomislili biste da će kompanije paziti koliko troše na plate zaposlenih. Ipak, događa se suprotno, prema novom istračivanu od strane MyLogIQ, a analiziranoj od strane Wall Street Journala.
Općenito, godišnja naknada, odnosno plate, bonusi i beneficije, porasla je više tokom 2022. nego tokom 2021. u 278 kompanija s indeksa S&P 500. To se doznalo kroz detaljan pregled sigurnosnih dokumenata kroz koje se pratio odnos plata u 453 glavne američke kompanije S&P-a.
Dodatno, približno stotinu kompanija prijavilo je porast plata za deset posto ili više prošle godine, navodi se u izvješću, prenosi portal ictbusiness.
Barcelona ne žali novac: Flick pravi posao decenije i dovodi čudo vrijedno 100 miliona eura
Najveća srednja (medijan) godišnja plaća u 2022. iznosila je 414.015 dolara (721.360 KM) u Vici Properties, agenciji za ulaganja u nekretnine sa sjedištem u New Yorku. Tehnološke kompanije također su visoko ocijenjene u ovom segmentu.
Primjera radi, Meta Platforms, koja posjeduje Facebook, navodno je zaposlenicima davala prosječnu platu od oko 300.000 dolara (522.705 KM). Alphabet, koji posjeduje giganta Google, nešto je niže s prosječnom platom od 280.000 dolara (487.858 KM).
Kolike su plaće u "Googleu", "Amazonu" i "Twitteru"?
Općenito, plate zaposlenika bile su bolje u industrijama poput tehnologije, medija i zabave te energetike. U skladu s tim, sektori potrošačkih namirnica i maloprodaje imali su prosječne najniže godišnje plate, prema dostupnim informacijama.
Ovo je deset američkih kompanija s najvećim platama, mjereno srednjim godišnjim prihodom, za prošlu godinu:
Amazon, poznat po brojnim skandalima koji se tiču kršenja radničkih prava, tek je 43. na listi s prosječnom srednjom platom od svega 34.195 dolara (59.579 KM), odnosno, gotovo deset puta slabije nego Meta. Istovremeno, Amazon je druga najveća američka kompanija s prihodima od 514 milijardi dolara u prošloj godini.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.