Planirate putovanje? Ovo su savjeti kako pripremiti automobil za dužu vožnju
![Planirate putovanje? Ovo su savjeti kako pripremiti automobil za dužu vožnju](https://storage.radiosarajevo.ba/article/501997/871x540/automobil-voznja-ljeto-vrucine-pixabay.jpg?v1687722773)
Mnogima putovanje autom predstavlja dio svakodnevice, jer odlaze na posao i vraćaju se kući upravo tim prevoznim sredstvom.
Mnogi najčešće biraju upravo auto kao prevozno sredstvo za neka duža putovanja, na primjer za putovanja u inostranstvo ili na more. Zbog čestih gužvi na saobraćajnicama, ali i velikih temperatura ljeti, važno je da se vaše vozilo nalazi u dobrom stanju kako biste sigurno putovali.
Priprema automobila za zimsku vožnju nešto je komplikovanija od ljetne pripreme jer podrazumijeva zimske gume, lance za gume i sličnu opremu, prenosi 24sata.hr.
![Oglasilo se Tužilaštvo o teškoj nesreći kod Bijeljine: Poginule dvije djevojke (19)](https://storage.radiosarajevo.ba/article/579073/300x185/automobil-bijeljina-16fen25-infobijeljina-2.jpg?v1739714069)
Oglasilo se Tužilaštvo o teškoj nesreći kod Bijeljine: Poginule dvije djevojke (19)
Ipak, i za ljetnu vožnju vrijede neka pravila.
U slučaju putovanja potrebno je provjeriti ispravnost vozila. To uključuje provjeru nivoa ulja u motoru, stanje guma i pritisak u njima, količinu vode u rashladnom sistemu, te tečnosti za pranje stakala.
Kako bi izbjegli vrućine, savjetuje se da se putuje noću ili u ranim jutarnjim satima. Prije polaska na godišnji odmor, naročito do udaljenijih odredišta, vozači moraju prekontrolirati stanje osnovnih dijelova automobila.
![Znate li šta znače ovi saobraćajni znakovi koji zadaju glavobolje mnogim turistima?](https://storage.radiosarajevo.ba/article/501927/300x185/saobracajni-znak-grcka-zabrana-blicrs.jpg?v1687680377)
Znate li šta znače ovi saobraćajni znakovi koji zadaju glavobolje mnogim turistima?
Idealnu i, prije svega, sigurnu vožnju obaviće tehnički ispravno vozilo i zdrav i odmoran vozač. Važno je imati tečnosti, poput vode, čaja ili sokova i, za svaki slučaj, dovoljno hrane. Jednako tako, poželjan je i pun rezervoar goriva, a prije putovanja treba prekontrolisati vazduh u pneumaticima, da li imate ulja.
Umor se najčešće javlja nakon prevezenih 200 do 500 kilometara, zavisno po kakvom putu vozimo, najčešće između drugog i sedmog sata vožnje. Potrebno je provjetravati vozilo, prije ili za vrijeme vožnje, ali ni sa tim ne treba pretjeravati-preporučljivo je da temperatura u vozilu bude pet stepeni niža nego napolju.
Prije polaska na put informišite se o vremenskim prilikama i stanju na putevima, kao i mogućim alternativnim pravcima. Brzinu kretanja vozila prilagodite stanju i uslovima na putu.
![Ovo je prvi automobil koji će imati ugrađen ChatGPT, pogledajte funkcije koje nudi](https://storage.radiosarajevo.ba/article/501366/300x185/mercedes (1).jpg?v1687335593)
Ovo je prvi automobil koji će imati ugrađen ChatGPT, pogledajte funkcije koje nudi
I za kraj podsjećamo kako je bez obzira gdje putujete važno pridržavati se saobraćajnih propisa, znakova. U slučaju umora, slabosti ili nervoze na vrijeme se zaustavite, osvježite i odmorite.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.