Marco Rubio stigao u Izrael: Da li će sa Netanyahuom razgovarati o aneksiji Zapadne obale?
Američki državni sekretar Marco Rubio sletio je u Izrael u nedjelju ujutro, 14. septembra 2025. godine, usred pojačanih napetosti nakon izraelskog napada na Dohu prošle sedmice.
Planirano je da se sastane s premijerom Benjaminom Netanyahuom i da kasnije tokom dana posjeti Zapadni zid u Jerusalemu.
Rubio je podijelio fotografiju na svom X nalogu na kojoj se vidi kako ga dočekuju novinari prije polaska za Jerusalem.
Emotivna priča iz BiH: "Babo mi boluje od karcinoma, želja mu je gledati Bosnu kako igra"
"Na putu sam za Jerusalem. Moj fokus biće na osiguravanju povratka talaca, pronalaženju načina da humanitarna pomoć stigne do civila i rješavanju prijetnje koju predstavlja Hamas. Hamas ne može nastaviti postojati ako je mir u regiji cilj", dodao je.
Osim sastanka s Netanyahuuom, Rubio bi se trebao sastati i s predsjednikom Isacom Herzogom, ministrom vanjskih poslova Gideonom Sa’arom, kao i s porodicama talaca. Iz Izraela će otputovati u London, gdje će se pridružiti predsjedniku Donaldu Trumpu tokom njegove posjete.
Pretpostavlja se da će jedna od tema u toku razgovora sa Netanyahuom biti i aneksija Zapadne obale, nakon što je Knesset (prijevod, izraelski parlament) usvojio plan okupacije područja ovog dijela, kako izvještava Axios.
On my way to Jerusalem. My focus will be on securing the return of hostages, finding ways to make sure humanitarian aid reaches civilians, and addressing the threat posed by Hamas.
— Secretary Marco Rubio (@SecRubio) September 13, 2025
Hamas cannot continue to exist if peace in the region is the goal. pic.twitter.com/60DWTkLSfC
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.