Nastavak napada na ustavni poredak: Da li je ideja o entitetskoj graničnoj policiji provodiva?

Serija spornih zakona koje posljednjih sedmica donose vlasti Republike Srpske aktuelizirana je najavom formiranja entitetske granične službe. Otvorena su pitanja šta bi to značilo u sigurnosnom, političkom i pravnom, a ponajviše u praktičnom smislu obezbjeđivanja slobode kretanja građana? Od same najave najčešće se u javnosti moglo čuti kako je ova ideja neprovodiva u praksi.
Među brojnim spornim zakonima onaj o entitetskoj graničnoj policiji najmanje je provodiv. Smatra to kriminolog Ramiz Huremagić postavljajući pitanje koje granice bi obezbjeđivali entitetski graničari i s kojim pravom. Nije, kaže, moguće zakon provesti pritiskom na dugme.
"Tu je bezbroj drugih pitanja logističkih ljudskih materijalnih organizacionih i ono što najviše boli g Dodika u ovome trenutku, to su finansijska sredstva. Ko to može finansirati. RS nema sredstava da finanasira tekuće potrebe a kamoli tek egzibicije poput ovih što su najavljene.Kroz ove neke nove zakone", rekao je.

Savez kolumnista | Dodikove manipulacije atentatom: "Mile, pazi metak..."
S pravnog aspekta, zakon je nastavak napada na ustavni poredak države, objašnjava ekspert za ustavno pravo. Ustavni sud BiH je, kaže Demirel Delić, svojom odlukom iz 2000. godine potvrdio ustavnost Zakona državnoj graničnoj službi BiH. Na osnovu čl 3 st 5 Ustava formirana je i državna institucija koja štiti granice.
"A Ustavni sud je svojoj poznatoj odluci U 11/08 istakao da jdnom prenesene nadležnosti ne mogu naknadnim aktima samostalne volje entiteta biti prenesne, odnosno vraćene na nivo entiteta".

Konaković: 'Ko postupi po nezakonitoj uputi Cvijanović i Dodika bit će sankcionisan i vraćen kući'
Formiranje entitetske granične policije postavilo bi niz praktičnih dilema koje brinu građane. Hoće li im biti otežano kretanje, odnosno putovanje ili kako će biti regulisano? Vlasti RS ne obaziru se na upozorenja i pritiske. Rade ono što su zacrtali uz obrazloženje osnaživanja RS i samo je pitanje dana kada će preći još jednu crvenu liniju, kaže komunikolog Mladen Bubonjić. Stvorena je, dodaje, konfuzna situacija za koju ne znamo kamo nas vodi.
"Da li oni imaju neke informacije, neka obećanja ili neke garancije od nekih možda drugih aktera to je za sad samo na nivou spekulacija i zaista ne možemo ni da sumnjamo u kom pravcu ide".
Huremagić smatra da Milorad Dodik posljednjim potezima traži sagovornika kao i u slučaju iz 2011. godine i referenduma o sudu i Tužilaštvu BiH.
"On trenutno politički potencijal nema apsolutno nikakav. On nema podršku naroda inače bi već bio po ulicama svih gradova u RS imao bi iza sebe desetine stotine hiljada ljudi. On to nema. Entiteti RS Federacija, država BiH je zemlja gladnih, ogorčenih ljudi, obespravljenih ljudi, ljudi kojima se laže", rekao je Huremagić koji je pozvao na smanjenje tenzija.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.