Dodik se obrušio na USAID, a otvarao objekte obnovljene američkim novcem: Evo koliko je uloženo u RS

19
Radiosarajevo.ba
Dodik se obrušio na USAID, a otvarao objekte obnovljene američkim novcem: Evo koliko je uloženo u RS
Foto: Siniša Pašalić / Ringier / Milorad Dodik

Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta RS Milorad Dodik na današnjoj konferenciji za medije najviše je komentirao djelovanje Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) u BiH čiji je rad obustavio američki predsjednik Donald Trump. Dodik je i odlazećeg američkog ambasadora u BiH Michaela Murphya optužio za kriminal.

"Putem američkog ambasadora u BiH, USAID je usmjeravao novac za kontrolu i namještanje izbora u BiH. Murphy je tvrdio da je Dodik pokrao Opće izbore, a pogledajte sada ovo. Sva ta tehnologija im nije pomogla da namjeste izbore. Za četiri godine mandata Murphyja u BiH potrošili su 402 miliona dolara. Čak 90 posto tog novca otišlo je za projekte u Federaciji, a ostatak u RS za financiranje tzv. nevladine organizacije i nezavisne medije. USAID je u BiH financirao više od 40.000 ljudi, što znači da su oni kupljeni za određene političke aktivnosti i mobilizirani u cilju američkog bolesnog ambasadora koji želi ovdje kontrolirati procese", kazao je Dodik, poručivši kako će tražiti popis svih koji su koristili sredstva USAID-a.

Osvrnuo se na traženje skenera na izborima, kako je "USAID financirao operacije usmjerene ka destabilizaciji BiH", te kako "Amerika nije Murphy, već je Amerika predsjednik Trump, a visoki predstavnik Schmidt je njegova pudlica".

Stručnjak za sigurnost: Uključiti EUFOR i NATO za privođenje vrha RS-a

Stručnjak za sigurnost: Uključiti EUFOR i NATO za privođenje vrha RS-a

"Mislili su da novcem mogu kupiti sve, pa i političke stanove. Sve u namjeri destabilizacije političke situacije u RS-u. Na svim mjestima gdje su korišteni ti skeneri nije zabilježena ni jedna nepravilnost. Ali, oni su nastavili destabilizirati situaciju u BiH. Nužno je učiniti sve da se provede istraga o tome šta su radili Murphy i USAID sve ovo vrijeme u BiH. Ja ću tražiti kod organa u RS-u pokretanje istrage o svim transferima koje je vršio USAID u RS-u, dodao je, prozivaju određene medije.

O američkom ambasadoru u BiH je kazao kako je "odlazeći seronja".

Milorad Dodik: "USAID je potrošio u BiH 800 miliona KM - kome su pomogli?"

Milorad Dodik: "USAID je potrošio u BiH 800 miliona KM - kome su pomogli?"

"Murphy je mega kriminalac koji nije prezao da novac poreznih obveznika SAD-a koristi za svoje bolesne ciljeve. Dolazak Trumpa je dan kad je svijet oslobođen. Rehabilitirati će se značaj SAD-a. Zapanjujuća je cifra od 402 miliona. Gdje je taj novac? Morao se primijetiti. Ovaj novac korišten je za jačanje korupcija i potkupljivanje. Pozivam američku administraciju na čelu s Trumpom da obave istragu šta je sve radio USAID. Ovo je afera koja je gotovo nevjerovatna. Murphy je patološki lažov. Najavio je da ide 16. februara što je dan žalosti u FBiH, a kod nas je sretenje. Očekujem dvodnevnu posjetu Vučića RS-u kako bismo zajednički mogli i morali obilježiti činjenicu da prvi put RS obilježava Dan državnosti Srbije službeno".

Kazao je i kako je "ono što se događa u Srbiji rezultat stranaca koji to žele", najavio je i istragu o aktivnostima USAID-a u entitetu RS.

Šta je američka administracija financirala u BiH

Dok Dodik pita gdje je 402 miliona dolara, za podsjetiti je kako je upravo američka administracija uložila u RS.

Podsjetimo da su krajem prošle godine iz Ambasade SAD izvjestili kako su od 1995. godine SAD uložile više od 2 milijarde dolara u inicijative za podršku građanima BiH, od čega je procijenjenih 638 miliona dolara izravno je donijelo korist ljudima koji žive u RS – pomoć u poslijeratnoj obnovi obnove, za razvoj ekonomije i podršku lokalnim zajednicama kako bi postale snažnije, demokratske i inkluzivne.

Ove informacije nikada nisu demantirane od službene vlasti u RS-u. Čak je i sam Dodik otvarao obnovljene objekte koji su se obnovili američkim novcem.

Objavili su i prikaz koliko je novca upućeno za razvoj i napredak RS.

Ekonomija

Odmah po okončanju rata, vlada SAD-a podržala je Agenciju za bankarstvo RS kako bi stabilizirali i vratili povjerenje građana i građanki u bankarski sistem.

Vlada SAD-a trenutno podržava reformu financijske i porezne politike i kreditno-jamstvene programe kako bi pomogli "otključati" financijski kapital u privatnom sektoru RS. Pored toga, vlada SAD-a pruža podršku poslovnoj zajednici RS-a kroz tehničku pomoć, obuke, grantove i početni kapital u ključnim industrijama – poput IT sektora, drvno-metalske industrije i turizma – i potiče investiranje u poduzeća u RS-u zbog otvaranja novih radnih mjesta i stimuliranja ekonomije.

Primjerice, od 2017. do 2024. godine, USAID-ov program Diaspora Invest podržao je 55 poduzeća čiji su vlasnici ili suvlasnici dijaspora iz RS-a s više od 1,7 miliona dolara.

Kao rezultat, privatna ulaganja dijaspore premašila su 20 miliona dolara, a otvoreno je više od 920 radnih mjesta u RS-u. U razdoblju od 2020. – 2024. godine, USAID-ov Projekt razvoja održivog turizma samo u RS-u otvorio je najmanje 140 novih radnih mjesta, obučio više od 3.200 ljudi, podržao više od 670 poduzeća, udruženja, proizvođača i NVO-a, ali i razvijao i promovirao turističku ponudu koja prelazi entitetske granice i dovodi više posjetitelja i prihoda lokalnim zajednicama u RS-u.

Zdravstvo i sigurnost

Od završetka rata, vlada SAD-a uložila je više od 133 miliona dolara u BiH u uklanjanje mina, uništavanje eksplozivnih sredstava i pružanje pomoći preživjelima. Ova pomoć uključuje 372 projekta u RS-u putem kojih je uništeno više od 4.000 mina i drugih neeksplodiranih ubojitih sredstava i očišćeno više od 10 miliona kvadratnih metara zemljišta. Vlada SAD-a donirala je ključnu opremu za deminiranje Republičkoj upravi civilne zaštite RS-a i osigurala više od 50.000 dolara za medicinsku obuku za poboljšanje kapaciteta za reakciju u slučajevima prirodnih nesreća i hitnih reakcija.

Značajna pomoć je pružena i za ublažavanje posljedica pandemije bolesti COVID-19 i jačanje kapaciteta zdravstvenog sustava za buduće reakcije u hitnim slučajevima.

Nezavisni mediji

Vlada SAD-a podržava nezavisne medije u RS-u kako bi javni dužnosnici radili odgovorno, a građani dobili nepristrane informacije i transparentnu upravu. Vlada SAD-a podržava istraživačke novinare koji pišu o korupciji i kršenju ljudskih prava, radi na medijskom opismenjavanju tako što građane educira kako kritički konzumirati vijesti, jača kibernetičku sigurnost, pravnu zaštitu i poslovanje medijskih kuća.

Primjerice, od 2022. do 2023. godine, 13 nezavisnih medijskih kuća koje je podržao USAID – od kojih je više od polovice u RS – objavilo je 343 istraživačke priče o korupciji u vlastima i društvu BiH.

Zahvaljujući ovakvom izvještavanju, brojni korumpirani javni dužnosnici u RS-u su razotkriveni, otpušteni, uhapšeni, novčano kažnjeni ili sankcionirani za svoje protuzakonito djelovanje.

U pta je još uložen novac USAID-a u RS-u, čitajte na OVOM LINKU.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (19)

/ Povezano

/ Najnovije