Demobilisani borci mogu u penziju sa 58 godina: Evo koliko moraju imati ratnog staža
Demobilisani borci mogu ostvariti pravo na penziju uz korištenje ratnog staža, a usvojene izmjene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju iz 2021. godine donijele su povoljnije uvjete za njihovo penzionisanje.
Jedna od ključnih izmjena je povećanje vrijednosti boda za obračun posebnog staža sa 0,5 na jedan, što će biti od koristi demobilisanim borcima koji su tokom radnog odnosa primali minimalnu plaću.
Osiguraniku koji ima 40 godina penzijskog staža (uključujući staž osiguranja i posebni staž), starosna granica za ostvarivanje prava na starosnu penziju se snižava za ukupni priznati posebni staž u dvostrukom trajanju, ali ne više od 58 godina života.
Sramotno: Krađe donatorskih kutija sve češće, evo šta kažu iz Pomozi.ba
Također, izmjenama je ukinuto umanjenje penzije u iznosu od 0,333 posto za svaki mjesec odlaska u penziju prije navršenih 65 godina.
"Osobi koja ima 40 godina penzijskog staža sa tri i po godine učešća u odbrani, tj. sedam godina posebnog staža, umanjuje se uvjet za starosnu penziju za sedam godina, što znači da može ostvariti pravo na penziju sa 58 godina života", objasnio je za portal Radiosarajevo.ba Tomislav Kvesić, portparol Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Kvesić također naglašava da se borački staž ne uplaćuje, jer se radi o posebnom stažu.
"Iznos penzije koju će ostvariti branitelji, kao i bilo ko drugi ko ostvari pravo na penziju prema Zakonu o PIO-u, ovisi o plaćama iz radnog odnosa i broju godina staža, kako staža osiguranja tako i posebnog staža, te stoga ne postoji univerzalan iznos koji će neko ostvariti", dodao je Kvesić.
Ove izmjene omogućavaju demobilisanim borcima lakši pristup penziji i povoljnije uvjete, čime se priznaje njihov doprinos i uloga u odbrani zemlje.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.