UŽIVO / Kvalifikacije za Europsko prvenstvo: Bosna i Hercegovina - Island 3:0

3

Poštovani čitatelji portala Radiosarajevo.ba, dobrodošli na tekstualni prijenos utakmice iz Zenice, gdje se u okviru prvog kola Grupe J, Bosna i Hercegovina i Island igraju na otvaranju kvalifikacija za Europsko prvenstvo.

Susret počinje u 20.45 sati.

Naša reprezentacija igra u grupi J, te se večeras igrajut i susreti Portugala i Lihtenštajna, te Slovačke i Luksemburga.

SDA: "Zbog izbora Marina Vukoje Trojka je sva buduća imenovanja dala u ruke HDZ-u"

Meč na Bilinom polju će suditi Donastas Rumšas iz Litvanije.

FT

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je fantastičnu utakmicu u Zenici i sa 3:0 na startu kvalifikacija za Europsko prvenstvo pobijedila Island.

Zmajevi su na krimila Amara Dedića i Radeta Krunića odigrali sjajan meč na Bilinom polju i razveselili 10.000 navijača koji nisu štedjeli grla svih 90 minuta.

87'

Lijepe vijesti iz Slovačke - Luksemburg je izvukao bod. Završilo je 0:0.

85'

I dalje je 3:0 za Zmajeve. Velika igra i zaslućčeni odmor u ovih 15-tak minuta.

80'

Selektori nastavljaju pšo starom - mijenjaju igrače i polako meč privode kraju.

75'

Mirno je na Bilinom polju. Da nije navijača koji pjevaju svih 75 minuta, mislili smo da je meč završen.

Oni ne prestaju - BH Fanatikosi ne štede grla. Svaka čast.

66'

Selektori su krenuli sa izmjenama.

Hadžibegić je odlučio da odmori Prevljaka, a u igru je uveo Kodru.

Islandski selektor je izveo Thorsteinssona i Sigurssona, a uveo Andersona i Thorarirsona.

63'

GOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL

Kakva "bomba" Amarrrrrrrrrrrrrrrrrra Deddddićććććaaaaaaaaaaaaaa.

Igrač Salzburga je dobio loptu na 20 metara. Izborio prostor i velemajstorski postigao gol.

Nakon gola čestitao je ramazan - i dobio žuti karton. Pokazao je majicu ispored dresa na kojoj je čestitka vjernicima.

Bosna i Hercegovina vodi 3:0.

60'

Prva bolja akcija naših u drugom dijelu. Pokušali smo prenijeti loptu na njihovu polovinu terena, uspjeli smo, ali je nedostajao - završni udarac.

Super je sve ovo, jer nismo ni očekivali da ćemo vršiti pritisak 90 minuta.

57'

Islanđani imaju više loptu u nogama. Blagi pritisak pred našim golom.

Sada im je donio samo novi korner.

53'

Lijep pogled na tablicu naše grzupe. Portugal je prvi, mi drugi.

Potpisat ćemo da tako i ostane na kraju kvalifikacija (prve dvije selelcije idu direktno na EURO 2024).

51'

UHHHHHHHHHHHHHHHH

Imali smo sreće. Sapleo se Sigurdsson, u lijepoj situaciji da ugrozi naš gol. Pao je i loptu igrao rukom. Sudija je to vidio i svirao prekršaj.

Dobro je.

50'

Držimo loptu više u nogama. Ne treba nam sada nikakav rizik. Vjerujemo da je selektor Faruk Hadžibegić napravio lijep razgovor sa igračima u svlačionici.

46'

Počelo je drugo poluvrijeme.

Bosna i Hercegovina nakon 45 minuta vodi 2:0. Strijelac oba gola bio je Rade Krunić.

HT

Poluvrijeme na Bilinom polju - Bosna i Hercegovina - Island 2:0.

Najboljih 45 minuta Zmajeva u posljednijh 10 godina u Zenici.

Bravo, momci. Zaslužili ste odmor od 15 minuta.

I da - čestitke za paklenih 45 minuta. Svaka čast.

45'+1'

Sudija je donio odluku da se igra još tri minute. Ništa od penala. VAR soba se nije oglasila.

Mirno da se završi prvo poluvrijeme.

45'

Korner za kornerom. Treći zaredom za Zmajeve.

Gol visi u zraku. Tražimo penal, ali sudija iz Litvanije odmahuje rukom. Nadamo se VAR da će reagirati.

44'

ŠTETTTTTTTTTTTTTTTTTTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Kakav šut Jusufa Gazibegovića. Opalio je sa 20 metara - bombu. Golman izbija u korner.

Pitamo se - ima li u Austriji još Bosanaca da mogu igrati za BiH?

41'

Sad na miru da opišemo akciju - kopija svega što se dešavalo u 13. minuti.

Amer Dedić je pokrenuo akciju, centrirao. Pljevljak je bio blokiran, a na odbijeno loptu naletio Krunić i poslao je rutinski u mrežu.

Bravo, Zmajevi.

40'

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL

Radeeeeeeeeeeeeee Kruniiiiiiiiiiiiiiiiiććććććććććććććććććć.

Kakav je ovo majstor. Jednostavna završnica prelijepe akcije Zmajeva.

Bosna i Hercegovina vodi 2:0.

39'

Opet malo zatišje u "Zmajevom gnijezdu". Ništa se ne dešava. Mirniji period igre. I treba tako, da sa vodstvom odemo na odmor.

34'

UHHHHHHHHHHHHHH

Dobro je. Islanđani su izveli brzu kontru, Finnbogason je pucao, a Šehić brani. Dobro je.

Ostaje 1:0 za Bosnu i Hercegovinu.

31'

ŠTETTTTTTTAAAAAAAAA

Bili smo blizu 2:0. Dedić sjajno centrirao, Miličević na drugog stativi pucao glavom, a Runarsson loptu izbio u korner.

2:1 u kornerima za Zmajeve.

30'

Pola sata za pohvalu - lijepih 30 minuta. Pohvale igračima, pohvale selektoru Faruku Hadžibegiću.

30 minuta u Zenici - Bosna i Hercegovina 1, Island ništa.

26'

Nešto mirniji period igre. Bezopasni su Islanđani. Naši drže 1:0.

22'

Amer Dedić - ime koje smo davno zapisali, a sada ćemo konstatirati - baš je "sazrio" i izrastao u pravog europskog nogometaša.

Prvi korner za BiH, žuti karton za Palssona.

BiH vs Island
20'

Rade Krunić je bio kratko van terena, nakon što mu se ukazivala pomoć.

Igrač Milana igra najboljih 20 minuta u dresu Zmajeva.

17'

Dok čekamo novu šansu pred golom Islanđana - navijači prozivaju Edina Džeku.

"Požutio" je Haraldsson. Grubi su ovi Islanđani.

15'

BRAVOOOOOOO

Sjajna utakmica, sjajni Zmajevi. Prelijepih 15 minuta našeg tima na Bilinom polju.

Zenica je na nogama - Bosna vodi. Zasluženo.

No, gol je posebna priča. Bit će na naslovnim špicama sportskih emisija narednih dana.

13'

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL

Radeeeeeeeee Krunićććććććććććć. Gol, Bosna vodi 1:0.

Sjajna akcija naših. Krenulo je od Tahirovića, zatim je u punom sprintu Amer Dedić prošao. Ubacio u srce kaznenog prostora Islanda gdje je najbolje snašao igrač Milana i zabio za 1:0.

10'

ŠTETTTTTTAAAAAAAA.

Sjajna akcija Zmajeva. Ubacio je Hadžiahmetović - odlično. Demirović pucao glavom - odlično.

No, ostaje 0:0. Odbranio je islandski golman Runarsson.

7'

Iz Portugala stiže vijest - Cristiano Ronaldo je strijelac. Vodi Portugal 1:0 protiv Lihtenštajna.

5'

ŠTETTTTTAAAAAAA

Šansa za Demirovića, ali je loše primio loptu. Ostali smo bez udarca, a bilo je blizu da povedemo 1:0.

4'

Vatreni početak utakmice. Gazibegović je bio u prodoru, ali je golman Islanda odbranio udarac našeg nogometaša.

U kontri prvi korner za Island.

2'

Odmah dobar napad naših momaka, ali Hadžiahmetović griješi u predavanju lopte. Morao je i mogao bolje.

1'

Počela je utakmica na Bilinom polju. Zmajevi su krenuli s centra.

Sretno, Zmajevi.

20:44

Himne su završee. Čuje se "Volim te, Bosno" i čekamo početak susreta.

Za nekih 50 sekundi bi susret trebao početi.

20:41

Igrači izlaze na teren. Uskoro himne. Prvo ide himna gostiju sa Islanda, pa onda Bosne i Hercegovine.

20:40

Sada cijeli stadion proziva ime - Edin Džeko...

Dijamanta nema u sastavu zbog povrede leđa. Na klupi je za rezervne igrače.

Edin Džeko na tribinama
30:37

Zanimljivo, Zmajevi nikada nisu igrali protiv Islanda.

Ovo je prvi međusobni meč. U Islandu je trenutno smjena generaciju, a u Bosni i Hercegovini - smjena selektora.

Više nema Bugarina Ivayla Peteva, sada je na klupi Faruk Hadžibegić.

20:35

Sa tribina su navijači odmah dali podršku - "Naprijed Bosno, ljubavi moja...".

Vatrena grupa sa Sjeverne tribine odmah je zatražila od cijelog stadiona da krenu sa gromoglasnim navijanjem - "Ko ne skače mrzi Bosnu...".

Samo da još pobjedom otvorimo kvalifikacije.

Tribina BiH vs Island
20:32

U VAR sobi su sudije iz Italije.

20:30

Prema prvim informacijama na Bilinom polju trenutno je oko 9.000 gledatelja.

Posjeta sasvim dobra, Zmajevi su ovo zaslužili.

20:25

Naša reprezentacija igra u grupi J, te se večeras igraju i susreti Portugala i Lihtenštajna, te Slovačke i Luksemburga.

Prvi i drugi tim u grupi idu direktno na Europsko prvenstvo.

Bosna i Hercegovina je preko Lige nacija osigurala baraž, ako ne budemo među dvije najbolje selekcije.

20:20

Edin Džeko je ostao na klupi za rezerve igrače i još se ne zna da li će moći pomoći saigračima na ovoj utakmici.

Selektor Faruk Hadžibegić odredio je sljedeći sastav Bosne i Hercegovine: Šehić, Ahmedhodžić, Miličević, Saničanin, Dedić, Hadžiahmetović, Tahirović, Krunić, Gazibegović, Prevljak, Demirović.

Našu reprezentaciju kao kapiten predvodit će Ibrahim Šehić.

Poznat je i sastav Islanda: Runarsson, Olafsson, Gretarsson, Magnusson, Palsson, Sigurdsson, Traustason, Haraldsson, Thorsteinsson, Gudmundsson, Finnbogason.

20:17

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras započinje kvalifikacije za Europsko prvenstvo, a odmah zabrinjavajuća informacija iz Zenice - Edin Džeko ne igra od prve minute.

Portal Radiosarajevo.ba saznaje da Dijamant ima povredu leđa, i da zbog tih problema neće početi susret na Bilinom polju.

20.15

Poštovani čitatelji portala Radiosarajevo.ba, dobrodošli na live tekstualni prijenos utakmice iz Zenice, gdje se u okviru prvog kola Grupe J, Bosna i Hercegovina i Island igraju na otvaranju kvalifikacija za Europsko prvenstvo.