Njemačku vode dvije žene

Radiosarajevo.ba
Njemačku vode dvije žene

Jučerašnji dan mogao bi da uđe u historiju Njemačke. Obilježile su ga dvijee žene – Angela Merkel po drugi put je kancelarka, a Margot Kässmann postala je prva žena na čelu njemačke protestantske crkve.

Povodom jučerašnjeg (28. 10.) ponovnog izbora Angele Merkel za predsjednicu nemačke vlade list „Lausitzer Rundschau“ piše:

„Svom vrtoglavom političkom usponu Angela Merkel dodala je novo poglavlje: drugi put na čelu vlade i pritom sa drugim koalicionim partnerom – to nije uspelo nikome prije nje. Ali, šta će sa svojim drugim predsjedništvom? Izgleda da i sama još razmišlja o tome i to izaziva skepsu ako se ima u vidu da je, kako je rekla, crno-žuta koalicija ono što je željela. Merkelova je izuzetna tehničarka vlasti – ni manje, ni više. Možda je i to dovoljno. U vremenima krize, većina građana bila bi zadovoljna već i time da socijalna situacija ne bude još gora. Merkelova sve nade polaže u privredni uspon. Ukoliko joj to pođe za rukom, biće sve u redu. Ako ne uspe, Angela Merkel će ostati u historiji kao kancelarka koja je napravila ogroman državni dug.“

O izboru Angele Merkel piše i list „Fränkische Tag“:

„Merkelova oličava sve dublje ukorijenjenu odbojnost njemačkog društva prema bitnijim promjenama ili dubokim reformama i ona je bolji od bilo koga moderator politike opreznog istrajavanja (na starom). Ona je, da parafraziramo Hegela, upraviteljica malog duha i pod tim se ne podrazumijeva mudrost politike malih koraka, nego ukupno stanje političke kulture u ovoj zemlji.“



Žena na čelu protestantske crkve

Na čelu protestantske crkve u Njemačkoj, koja ima 25 miliona vjernika, od jučer (28.10.) je žena, biskupkinja Margot Kässmann. Tim povodom list „Westdeutsche Algemeine Zeitung“ piše:

„Ono što nije pošlo za rukom koaliciji u Berlinu, uspelo je Sinodu evangelističke crkve izborom biskupkinje Margot Kässmann za predsjednicu Savjeta crkve – to je znak novog početka, napretka i odlučnosti. Tačno 492 godine nakon što je reformator Martin Luter izvjesio svojih čuvenih 95 teza na vratima crkve u Wittenbergu prvi put na čelu evangelističke crkve je žena, i to razvedena. Ona je izabrana ne zbog toga što je žena, nego zato što je pokazala izuzetne sposobnosti kao svećenik, kao biskupkinja i na mnogim drugim područjima. Izabrana je, jer je bila ubjedljivo najbolji kandidat. Kässmannova je samopouzdana, moderna, politički budna, ima izraženi smisao za socijalne probleme, zna da komunicira sa medijima i sa ljudima van crkve. Očigledno je da će ona znatno podići ugled evangelističke crkve u javnosti.“

dw-world.de/radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije